Технології

Airbus, Rolls-Royce і Siemens створюють гібридно-електричний літак

Як і в автомобільній індустрії, авіаційна промисловість теж поступово готується до переходу на електричні двигуни. Тут теж на першому етапі з’являються гібридні силові установки, тому що сучасні акумулятори і близько не можуть зрівнятися з енергетичною щільністю з хімічним паливом. Наприклад, у літій-іонних акумуляторів енергетична щільність 100-150 Вт*год/кг, у літій-полімерних — 150-200 Вт*год/кг. Для порівняння, у бензину — 11000 Вт*год/кг, у водню — 33000 Вт*год/кг. Так що спочатку будуть гібриди: з бензином і електродвигунами. Деякі фахівці авіаційної індустрії вважають, що майбутнє авіації — однозначно за гібридно-електричними машинами, а вже потім за чисто електричними. Тут траєкторія розвитку така ж, як у автомобілів.

Перший політ гібридно-електричного демонстратора E-Fan X очікується в 2020 році

Цікавий експеримент в цій області проводять Airbus, Rolls-Royce і Siemens. Ці компанії утворили партнерство для розробки демонстратора, який стане важливим кроком на шляху до гібридно-електричної комерційної авіації.

Про створення альянсу з залученням «одних з кращих у світі експертів з електричним технологій та силових установок» оголошено на заході Королівського аеронавігаційного товариства в Лондоні.

Перший політ гібридно-електричного демонстраційного літака E-Fan X очікується в 2020 році після ретельних наземних випробувань, де в якості випробувального стенду використовують BAe 146, комерційний середньорозмірний реактивний літак, який виробляла British Aerospace (Великобританія) в 1983-2003 роках.

Під час випробувань один з його турбовентіляторних реактивних двигунів BAe 146 замінять на двухмегаваттний електродвигун Siemens. Коли система доведе свою життєздатність, буде зроблена спроба замінити ще одну «турбіну».

Кожній з трьох компаній в альянсі призначена своя зона відповідальності. Airbus відповідає за загальну інтеграцію всіх компонентів, систему управління гібридно-електричною установкою і батареями, а також інтеграцію з органами управління польотом. Rolls-Royce надасть турбовальний двигун з вільною турбіною, двухмегаваттний генератор і електроніку системи живлення. Разом з Airbus вони будуть працювати над пристосуванням вентилятора з існуючою гондолою і електродвигуном Siemens. Відповідно, Siemens надасть двухмегаваттний електродвигун і джерело живлення для нього, а також інвертор, DC-DC перетворювач і систему розподілу потужності.


Потужність електролітаків Airbus

Головний технічний директор Airbus Пол Єременко каже, що E-Fan X стане важливим кроком на шляху до гібридно-електричної комерційної авіації і продовжить славну історію попередніх демонстраційних моделей, на яких випробовували електричну тягу: починаючи від Cri-Cri, e-Genius, E-Star і закінчуючи найостаннішим випробувальним літаком E-Fan 1.2. У компанії Airbus велика історія випробування електричних літаків за програмою Airbus E-Fan, а з 2016 року Airbus співпрацює з Siemens за програмою E-Aircraft Systems House.

Випробувальна машина E-Fan X допоможе вивчити проблеми, які виникають в гібридно-електричних силових установках великої потужності: теплові ефекти, управління електричною тягою, вплив висоти і швидкості на електричні системи, а також проблеми електромагнітної сумісності. Ця програма одночасно допоможе виховати нове покоління інженерів і дизайнерів, які визначать обличчя авіації майбутнього. Пол Єременко впевнений, що майбутнє авіації — однозначно за гібридно-електричними машинами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button