Головна / Земля / Акули-мако можуть розганятися до 110 кілометрів на годину

Акули-мако можуть розганятися до 110 кілометрів на годину

Акули-мако можуть розганятися до 110 кілометрів на годину під час ривка за здобиччю завдяки унікальній структурі їх луски, яка змушує воду текти тільки в одну сторону вздовж неї. До такого висновку прийшли вчені, які виступили з доповіддю на конференції Американського фізичного товариства у Вашингтоні.

«Ми провели експерименти в гідродинамічній трубі, в ході яких ми виміряли зрив потоку – силу, яка, приміром, тягне вашу руку в сторони, якщо висунути її з вікна машини і розташувати вертикально проти потоку повітря. Виявилося, що вона була помітно меншою для шкіри акул, ніж для гладкої поверхні», — розповідає Еймі Ланг (Amy Lang) з університету Алабами (США).

Акули належать до числа одних із найбільш довгоживучих риб і просто хребетних тварин на Землі. Приміром, гренландські акули Somniosus microcephalus в середньому живуть близько двох або трьох сотень років, а деякі особини можуть дожити до віку 500 років, що робить їх найбільш довгоживучими істотами на планеті.

Крім рекордів довгожительства, акули до того ж відносяться до числа найбільш активних і швидких підводних хижаків. Добре відомо те, що мако (Isurus oxyrinchus) можуть плисти з «крейсерською» швидкістю 74 кілометри на годину і розганятися до 110 кілометрів на годину в той момент, коли вони бачать здобич.

Ланг і її колеги розкрили головний секрет «супершвидкості» цього виду акул, вивчаючи іншу їх незвичайну рису – здатність «розкудлатити» луску, змінювати кут нахилу її пластин, в деяких куточках їхнього тіла.

Ці нашарування «біоброни» акул влаштовані таким чином, що хижачка може відхиляти їх в сторону від тіла на 30-40 градусів. При цьому поверхня залишається гладкою, якщо дивитися на рибу з боку носа, і стає схожою на розкриту соснову шишку з протилежного кінця.

Акулы-мако могут разгоняться до 110 километров в час
© Phil Motta at the University of South Florida

Унікальна наноструктура луски акул-мако дозволяє їм розвивати надвисокі швидкості руху

Подібна «змінювана геометрія» луски, як з’ясувала Ланг ще 10 років тому, експериментуючи зі штучними копіями шкіри мако, може покращувати гідродинаміку тіла акули і допомагати їй плисти швидше. Нещодавно її команда провела досліди зі справжніми зразками луски і покривів цих риб і перевірила, наскільки справедливими були ці припущення.

Для цього вчені створили особливу установку, яка дозволила їм дуже точно виміряти силу зриву потоку, породжувану зразками шкіри акули та іншими фрагментами м’яких матеріалів, і зрозуміти, як вони взаємодіють з впорядкованими і турбулентними потоками води в різних умовах.

Ці виміри підтвердили їх первісну гіпотезу і показали, що шкіра мако дійсно управляє рухом різних типів потоків води приблизно так само, як це роблять кульки для гольфу, вкриті безліччю мікроскопічних лунок. Вони нейтралізують зрив потоку при ударі по м’ячу і дозволяють йому пролетіти на 30% далі, ніж гладкій кулі такої ж маси і розмірів.

Як припускають вчені, штучні аналоги луски акули зроблять вертольоти і літаки більш економічними або маневреними, дозволяючи їм швидше або простіше долати опір повітря. Цими розробками вже зацікавилися інженери фірми Boeing і Армія США.

 
comments powered by HyperComments