Здоров'я

Алкоголізм: як повернутися до повноцінного життя без зловживань спиртними напоями

«Пити вино так само шкідливо, як приймати отруту» — ця цитата великого Луція Сенеки підтверджує той факт, що зловживання спиртними напоями вважалося небезпечною хворобою у всі часи. На сьогоднішній день від подібної залежності страждає близько 10-15% всього дорослого населення земної кулі. Звичайно, такі цифри лякають, але найстрашніше — постійне «омолодження» проблеми. Все частіше на прийом до нарколога записуються юнаки та дівчата, які не досягли свого повноліття.

Існує популярна думка, що алкоголізм притаманний лише країнам з низькою культурою та невисоким рівнем життя. Насправді залежність від алкоголю давно стала проблемою європейських держав. Доступність різних звеселяючих напоїв, часто слабоалкогольних, стає першим кроком на шляху до тривалого й болісного лікування.

Що штовхає людей у вир алкоголізму

Напевно, ми всі звикли називати алкоголіками людей, що не вміють пристосовуватися до навколишньої дійсності і приховують слабодухість в склянці з горілкою і портвейном. Дійсно, багато фахівців підтверджують, що слабовільні індивіди входять у групу ризику, але, крім такої явної причини, потрібно виділити і інші аспекти.

1. Генетична схильність. Лікарі-наркологи давно помітили негативну тенденцію передачі алкогольної залежності від батьків дитині. Якщо вірити даним останніх досліджень, то ймовірність появи проблем із «зеленим змієм» при наявності такого патологічного стану в сімейному анамнезі зростає в 3-5 разів. Звичайно, ризик стати рабом пляшки багато в чому залежить від оточення, але і спадковість не можна скидати з рахунків.

Розвиток діагностичних методів дозволило вченим виділити дві групи генів, що відповідають за нейропсихічний ефект від вживання спиртних напоїв. У мозку людини формується стійке бажання повторно пережити ефект ейфорії. Такий різновид алкоголізму важко піддається лікуванню. Найкращим способом терапії стає профілактика — повна відмова від будь-яких спиртовмісних рідин.

2. Психологічні причини алкоголізму. На першому місці серед мотиваторів вживання високоградусних коктейлів стоїть бажання розслабитися після важкого (емоційно або фізично) трудового дня. Поступово дози коньяку, горілки або вина зростають і стають необхідністю. Без звичного відпочинку людина не бачить себе у суспільстві і вже не може відмовитися від дружніх частувань.

Окремо треба згадати про шкоду неправильного розуміння інформації, що звучить з телевізора або надрукованій в популярних виданнях. Спиртними напоями не можна лікуватися. Якщо лікар говорить, що червоне вино зміцнює судини, то це не означає, що його потрібно пити щодня.

«Винний спирт не додає сил, а старить тіло, душу і розум» Кох Р.

3. Соціальні джерела проблем. Нерідко саме невміння правильно жити в суспільстві стає фундаментом різних залежностей. Погана робота, низька зарплата повинні ставати поштовхом для кардинальних змін у поведінці, а не приводом заливати горе і незадоволеність горілкою. Слабка людина завжди вважає інших успішнішими, щасливішими та багатшими. Заздрість змушує шукати розраду в чарці.

До соціальних причин захворювання можна віднести і вплив засобів масової інформації. Молоді люди, бачачи, як дорослі сильні чоловіки і жінки п’ють віскі або коньяк, намагаються наслідувати їм, стають залежними від спиртних напоїв.

Слід згадати і про фізіологічних аспектах. Перші ознаки алкоголізму швидко переходять у хронічну залежність при наявності супутніх психічних захворювань (шизофренія, депресії, неврози). Етанол, що міститься в «зеленому змія», швидко руйнує нервову систему і посилює перебіг патології.

Стадії та ознаки алкоголізму

Не варто думати, що залежна людина обов’язково спить в канаві і випрошує гроші у перехожих. Симптоми патологічного стану можна помітити і у досить успішних людей. Просто захворювання ще не досягло рівня, коли бажання випити стає важливіше громадської думки.

У сучасній медицині алкоголізм умовно ділять на три стадії, кожна з яких відрізняється своїми специфічними проявами.

  1. На перших етапах захворювання ще не має явних ознак. Хворий може обходитися деякий час без алкоголю, похмільний синдром не змушує до ранкового опохмілу. Починати хвилюватися необхідно при виявленні збудженого стану перед застіллям і невмотивованої агресії при відмові від міцних напоїв.
  2. Наступним кроком до алкоголізму стає необхідність постійно збільшувати дозу. Деякі люди навіть ставлять здатність багато пити, не хміліючи, в собі досягнення. Насправді — це дуже тривожний дзвіночок організму. Симптоми другої стадії включають зниження інтелекту, важкі часті похмілля, психологічні зміни (заради випивки хворий здатний збрехати сім’ї або проявити агресію).
  3. Якщо не вжити жодних кроків щодо відмови від залежності, то алкоголізм провокує абстинентний синдром, який характеризується психозами, припадками, галюцинаціями, ураженнями внутрішніх органів.

Іноді фахівці клініки Корсаков виділяють і четверту стадію. На цьому етапі лікування не приносить ніяких результатів. Хворий практично не їсть, розумові процеси стають незв’язними, мова безглуздою.

Способи діагностики

На сьогоднішній день не існує апаратних або лабораторних методів виявлення початкових стадій алкоголізму. Такі способи діагностики можуть зафіксувати тільки результат отруєння спиртними напоями. УЗД, магнітно-резонансна томографія, рентген, вивчення аналізів сечі, крові вказують на ураження внутрішніх органів, але не психічні зміни.

Для підтвердження побоювань правильніше буде проконсультуватися з досвідченим наркологом. Бесіда хворого з фахівцями в галузі психології, неврології і психіатрії дасть кращий результат, ніж комплексне обстеження. Якщо говорити про медичні параметри то приводом для початку роботи над ними повинні стати наступні ознаки:

  • невмотивований підйом настрою перед випивкою (зміна міміки, рухів);
  • відсутність блювотного рефлексу при значному перевищенні дозування;
  • важкі похмілля, вимагають повторного вживання міцних напоїв.

Також слід згадати про патологічні зміни життєвих пріоритетів. Алкоголік ставить бажання випити вище вимог сім’ї та здорового глузду.

Терапія алкогольного рабства

Важливо розуміти, що лікування алкоголізму потрібно починати якомога раніше. Перші стадії захворювання набагато краще піддаються впливу, ніж останні етапи недуги. Головне — щоб хворий захотів позбутися ярма. Примус рідко приносить потрібний результат.

Найчастіше терапевтичні дії розбивають на декілька етапів.

Детоксикація організму. Виведення отрут вважається одним з найважливіших кроків на шляху до одужання. Сучасна фармакологія дозволяє очистити внутрішні органи, тканини від продуктів розпаду спиртних напоїв за допомогою методик реабсорбції, фільтрації способом форсованого діурезу. Після таких процедур відновлюється нормальне функціонування серцево-судинної, нервової і травної систем.

Корекція нервово-психічної діяльності. Ця стадія лікування необхідна для зміни свідомості пацієнта. Досвідчені психологи проводять щоденні бесіди, поступово змінюючи пріоритети хворого. Для отримання потрібного ефекту підбирається індивідуальна програма, що залежить від тяжкості перебігу захворювання і стадії алкоголізму.

Кодування. Такий метод психологічного навіювання вважається найдієвішим у боротьбі із «зеленим змієм». Найчастіше в основі лікування лежить страх. Пацієнту навіюється, що наслідки зловживання спиртними напоями викликають тяжке отруєння або навіть смерть. Подібна терапія нерідко призводить до зміни характеру людини, так як його нервова система вимагає постійної дози забороненого алкоголю. Тому перед початком впливу необхідно пройти повноцінне обстеження та заручитися згодою хворого.

Соціальна реабілітація. Важливим є вплив оточуючих в момент виходу людини з алкогольного рабства. Більшість зривів пов’язані саме з колом спілкування хворого. Необхідно навчитися повноцінно жити без застіль і штучної стимуляції мозку. Зробити це можна тільки за допомогою друзів, сім’ї і повної відмови від зв’язків з любителями випити.

Останнім кроком у лікуванні зазвичай стає відновлення загального здоров’я. Алкоголізм — основне джерело патологій шлунково-кишкового тракту, серця, судин, печінки, мозку. Нормалізація роботи внутрішніх органів вимагає часу. Рекомендується правильний збалансований раціон, щадні фізичні навантаження і повноцінний відпочинок.

Профілактичні заходи

Володимир Михайлович Бехтерєв писав: «Алкоголізм є таким соціальним злом, яке важко собі уявити». Саме вплив суспільства має максимальний вплив на уми людей. Кращим способом профілактики стає особистий приклад батьків і донесення правильної інформації дітям, підліткам. Свою лепту в правильний вибір людей повинні внести держава, медичні, шкільні установи.

Дуже важливо допомагати людям, які починають відчувати перші симптоми алкоголізму. Потрібно переконувати їх починати лікування, тоді перемога над залежністю реальна. Більш того, за статистикою, понад 85% хворих, вчасно звернулися за допомогою у медичні установи, повертаються до нормального, повноцінного життя без спиртних напоїв.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button