Наука

Американське агентство CDC: спалах нового дитячого гепатиту може бути викликаний аденовірусом

За кілька останніх місяців в штаті Алабама (США) у дев’яти дітей виявили незвичайний гепатит, тобто запалення печінки. Подібна інфекція недавно була описана і в 10 інших країнах. Центри з контролю і профілактики захворювань США прийшли до висновку, що збудником став патоген, який зазвичай пов’язаний з шлунково-кишковими розладами, — аденовірус типу 41.

Фото від NanoStockk

Ряд випадків незвичайного гепатиту відзначені в Алабамі (США) у раніше цілком здорових дітей у віці від одного року до шести років. Фахівці ВООЗ об’єднують ці випадки з безліччю інших, що сталися за останні місяці в 11 країнах. В цілому новий гепатит, який, швидше за все, має інфекційну природу, зареєстрували у 170 хворих. У сусідньому штаті Вісконсін стався, ймовірно, пов’язаний з цією інфекцією летальний результат.

Фахівці з Центрів з контролю і профілактики захворювань США (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) обстежили хворих дітей і в кінці минулого тижня опублікували результати. Співробітники цього федерального агентства вважають, що гепатит дійсно має інфекційну природу і викликаний вірусом, а саме — аденовірусом типу 41, який зазвичай пов’язаний з шлунково-кишковими розладами.

Нагадаємо, аденовіруси – безоболонкові віруси, геном яких представлений дволанцюговій ДНК. Як правило, аденовіруси людини передаються при особистому контакті, повітряно-крапельним шляхом і через заражені поверхні. Серед більш ніж 50 різновидів аденовірусів є збудники ГРВІ, захворювань шлунково-кишкового тракту та інших інфекцій.

Фахівці провели стандартну діагностику і виключили інші можливі причини, в тому числі аутоімунні захворювання, хвороба Вільсона, Covid-19 і віруси гепатиту A, B і C. У шести хворих виявили вірус Епштейна — Барр, але не антитіла до нього: отже, їм діти були інфіковані набагато раніше і він не пов’язаний з гепатитом.

“Зараз ми вважаємо, що причиною цих випадків захворювання може бути аденовірус, але як і раніше не виключаємо роль екологічних та інших можливих ситуативних факторів», – йдеться в публікації CDC.

Важливо відзначити, що повідомлення CDC поки стосується тільки хворих в Алабамі, так що ці дані не можна інтерпретувати більш широко.

Вчені також відзначають, що аденовірус 41 типу — це раніше відомий збудник гастроентериту, тобто запального захворювання шлунка і кишечника, проте «його, як правило, не вважають причиною гепатиту у здорових дітей».

На момент госпіталізації у більшості пацієнтів були блювота і діарея, у деяких також спостерігали респіраторні симптоми. Вже в лікарні шкіра багатьох дітей придбала характерний жовтий відтінок, а печінка виявилася збільшена. Перший випадок захворювання належить до жовтня 2021 року, останній стався в лютому 2022-го. Троє дітей пережили епізод печінкової недостатності, двом потрібна була трансплантація.

Зараз всі пацієнти одужали або поправляються — включаючи тих, яким провели пересадку печінки.

Тим часом у сусідньому штаті Вісконсін медики вивчають чотири схожих випадки. Дві дитини перенесли важкий стан, одній зробили трансплантацію, ще одна померла. Незвичайний дитячий гепатит відзначений і в інших штатах, включаючи Іллінойс.

Вчені і медики продовжують стежити за ситуацією і рекомендують батькам переконатися, що діти отримали всі необхідні щеплення і дотримуються правил особистої профілактики.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button