Наука

У гіпоталамусі мишей знайдені “дзеркальні нейрони”, що формують агресію

"Дзеркальні нейрони" спрацьовують під час мишачих сутичок

Дослідження, проведене нейробіологами Стенфордського університету показало, що група клітин мозку у мишей стає активною як тоді, коли тварини беруть участь в сутичці, так і коли вони спостерігають, як б’ються інші миші. Робота показує, що “дзеркальні нейрони” можуть формувати складну соціальну поведінку, таку як агресія.

Гіпоталамус миші (червоним позначений сигнальний білок). Ця область мозку містить клітини, які називаються дзеркальними нейронами, які беруть участь у агресивній поведінці. NIH/Avalon.

Сутичка – це дуже складний вид соціальної поведінки. Те, що одні і ті ж нейрони спрацьовують під час реальної сутички і при спостереженні сутички, говорить про складний механізм навчання і співучасті в мишей і, ймовірно, у людини

Дзеркальні нейрони, описані в дослідженні неврологів Стенфордського університету, є першими такими нейронами, які були виявлені в гіпоталамусі, еволюційно стародавньої області мозку. Це свідчить про те, що початковою метою дзеркальних нейронів може бути посилення захисту та, зрештою, репродуктивного успіху, припускають автори.

“Ми показали, що дзеркальні нейрони функціонально беруть участь у поведінці, яку вони відображають”, — говорить Нірао Шах, невролог зі Стенфордського університету в Каліфорнії, співавтор дослідження. – “Це змінює наші уявлення про дзеркальні нейрони”.

Новонароджена макака імітує поведінку людини Gross L, PLoS Biology Vol. 4/9/2006, e311 doi:10.1371/journal.pbio.0040311

Дзеркальні нейрони вперше були виявлені у мавп у 1990-х. Зазвичай вони активуються, коли тварина виконує певну дію і тоді, коли вона бачить, як інша тварина виконує ту ж дію. Попередні роботи пов’язували активність дзеркальних нейронів з простими діями. (див. малюнок), але не з такою складною соціальною поведінкою, як бійка.

Але те, як саме активність дзеркальних нейронів впливає на когнітивні функції, залишається спірним, говорить журналу Nature П’єр Франческо Феррарі, нейроетолог з Інституту когнітивних наук Марка Жаннерода в Ліоні, Франція. Деякі дослідники стверджують, що дзеркальні нейрони сприяють емпатії. Але є й ті, хто вважає, що доказів на підтримку цієї теорії мало.

Дзеркальні нейрони в основному були виявлені в префронтальній корі — – області мозку, відповідальної за регулювання соціальної поведінки. Але експерименти Техонга Янга, невролога зі Стенфордського університету, співавтора останнього дослідження та його колег змусили задуматися про дзеркальні нейрони у вентромедіальному гіпоталамусі (VMH), області, яку називають центром агресії мозку. У 2017 році Янг та його колеги виявили, що в певних соціальних ситуаціях активація нейронів VMH у мишей не викликає агресії. Це змусило дослідників думати, що VMH може включати дзеркальні нейрони, чутливі до дій інших особин.

Янг та його колеги записали активність нейронів VMH, коли самці мишей спостерігали за бійкою інших. Вони виявили, що деякі нейрони VMH спрацьовували як тоді, коли тварина сама діяла агресивно, так і коли спостерігала, як це роблять інші. Використовуючи систему генетичних маркерів, дослідники також показали, що ці нейрони не просто діють як спостерігачі за бійкою, але й необхідні для запуску бійки.

Феррарі каже, що дослідження не дає відповіді, чому тварини мають дзеркальні нейрони. Але експерименти дають підставу припускати, що дзеркальні нейрони мають важливе значення для соціальної поведінки, такої як агресія. Наприклад, дзеркальні нейрони — або ціла нейронна система, частиною якої є нейрони VMH — у миші, яка спостерігає за бійкою, можуть кодувати її розуміння того, хто в цій бійці перемагає.

Раніше вченим було відомо, що нейрони в гіпоталамусі контролюють поведінку, але це перше свідчення того, що нейрони в цій області «дійсно здатні відчувати або реагувати на соціальний досвід іншої тварини», говорить Даю Лін, соціальний нейробіолог з NYU Langone Health в Нью — Йорку. Йорк Сіті. Особливо вражає те, що ці нейрони реагують на візуальні сигнали у тварин, які так сильно залежать від нюху, додає вона.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button