Земля

Аномальні землетрусу в США натякнули на приховану активність древніх вулканів

У вересні 2018 го і квітні 2019 го на півдні центральної частини штату Юта зафіксували землетрус магнітудою 4 і 4,1 відповідно. Аналіз даних по кожному показав, що вони радикально відрізняються від звичайних для цієї місцевості підземних поштовхів. І, по суті, являють собою «бурчання в животі» стародавнього вулкана, який в останній раз вивергався понад дев’ять тисяч років тому.

Завалені лавові тунелі на вулканічному полі Блек-Рок-Дезерт / © In the Company of Plants and Rocks

Звіт американських вчених про спостереження, зроблені в той період, і висновки з їх аналізу опубліковані в журналі, що рецензується Geophysical Research Letters. Крім іншого, автори роботи пояснили, чому ті землетрусу так цікаві й чи варто жителям штату турбуватися. Джерело сейсмічних хвиль в обох випадках знаходилося на глибині всього в півтори милі під поверхнею (трохи менш як 2,5 кілометра). Що вже дивно, оскільки землетруси, що відбуваються в розташованому неподалік Розломі Восач, виникають майже в десятці кілометрів під поверхнею (близько шести миль). Але найцікавішою характеристикою поштовхів у вересні 2018 го і квітні 2019 го під вулканічним полем Блек-Рок-Дезерт стала відсутність S-хвиль.

Завдяки наявності одразу двох мереж сейсмометрів вченим вдалося зібрати великий обсяг даних про ці серії поштовхів. Фактично, за словами провідного автора дослідження Марії Месімері (Maria Mesimeri) з Університету штату Юта (University of Utah), саме два набори інструментів допомогли визначити природу аномальних землетрусів. Поширення хвиль одночасно зафіксували сейсмометри Utah Regional Seismic Network і розподілена мережа датчиків проєкту FORGE, встановленого на замовлення Міністерства енергетики США (DOE) для моніторингу джерел геотермальної енергії.

Вид на вулканічне поле Блек-Рок-Дезерт / © In the Company of Plants and Rocks

Що цікаво, мережа DOE виявилася більш чутливою відносно університетської – вона засікла сумарно 35 поштовхів за обидва землетрусу проти 19. І ще цікавий факт: додаткова інформація про поштовхи була отримана також за допомогою супутників дистанційного зондування Землі. Зазвичай для таких слабких землетрусів це неможливо, проте в описуваному випадку гіпоцентр знаходився дуже близько до поверхні, і орбітальні апарати змогли зафіксувати її рух.

За характером сейсмічних хвиль і місцем виникнення вчені зробили висновок, що їх джерелом став рух якоїсь рідкого середовища. Варіанта всього два: або вода під дією високої температури і тиску проштовхувалась крізь породи, або їх зміщення спровокувало рух магми. В останньому випадку, як зазначає Месімері, виверження боятися рано – ніщо не вказує на таку можливість. Але вчені тепер будуть набагато пильніше спостерігати за цим регіоном.

Вид з супутника на вулканічне поле Блек-Рок-Дезерт. Чорна пляма поруч з Флауеллом – найбільший зі збережених розливів базальтової лави / © Google

Стародавні вулкани Блек-Рок-Дезерт (Black Rock Desert volcanic field) не варто плутати з пустелею Блек-Рок, яка відома фестивалем Burning Man, рекордами швидкості і тестами аматорських ракет. Між ними близько 600 кілометрів і вони знаходяться в різних штатах. Зате Блек-Рок-Дезерт розташований на ділянці земної кори, яка стоншується через постійне розтягування рухомими тектонічними плитами – Тихоокеанської, Північно-Американської і невеликої плити Кокос. Останні великі виверження в цьому регіоні сталися між дев’ятьма і 12 тисячами років тому, а остання помітна активність – близько 660 років тому.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button