Земля

Аномальному таненню льодовиків Гренландії знайшли пояснення

Дослідники з Орхуського університету в Данії знайшли пояснення процесу танення крижаного щита Гренландії, яке виглядає аномальним на тлі інших ділянок крижаного покриву в світі. За словами вчених, вони отримали дані, що підтверджують гіпотезу про те, що на зменшення маси льодовиків Гренландії впливає не тільки зміна клімату, але і внутрішні процеси, що відбуваються в надрах самої планети. Дослідження було опубліковане в британському науковому журналі Nature.

Протягом 10 років учені вимірювали температуру і вміст солей в двох місцях острова: в одному з фіордів в районі станції Данеборг на північному сході Гренландії, де розташовано безліч геотермальних джерел, і на південь від швидко танучого льодовика, розташованого трохи північніше. Ґрунтуючись на отриманих даних, дослідники підрахували, що кількість глибинного тепла Землі, яке виділяється в цьому районі, можна порівняти з роботою гігантського обігрівача, який знаходився всередині льодовика і живився від генератора потужністю 2 МВт.

Точну кількість теплової енергії, що виділяється під крижаним щитом Гренландії в результаті такої геотермальної активності, підрахувати складно, визнають вчені. Однак вони впевнені, що її вистачає для того, щоб поступово розтоплювати нижні шари льодовиків, які завдяки цьому починають сповзати в море з набагато більшою швидкістю, ніж раніше.

«Немає жодного сумніву в тому, що глибинне тепло Землі впливає на рух крижаного покриву, — пояснює керівник дослідження Серен Рюсгард. — Ми думаємо, що такі ж процеси виходу теплової енергії з надр Землі відбуваються під більшою частиною всього крижаного щита в північно-східній частині Гренландії».

За словами вчених, геотермальна активність, що супроводжується виходом теплової енергії, відбувається на всій поверхні Землі, і цей процес пов’язаний з особливостями розвитку планети в ранній період її формування в Сонячній системі. Однак джерела глибинного тепла нерівномірно розподілені по поверхні. Наприклад, в даний час дуже активною такою ділянкою є сусідня з Гренландією Ісландія.

Згідно більш раннім висновкам міжнародної групи дослідників на чолі з доцентом Копенгагенського університету Шфакатом Аббас Ханом, опублікованими в 2016 році, з часів останнього льодовикового максимуму (близько 23 тис. років тому) Гренландія втратила майже 40% своїх льодів, за рахунок чого рівень Світового океану піднявся на 4,6 метра. Якщо всі існуючі сьогодні льодовики острова знову розтануть, то рівень Світового океану підніметься ще на 7,5 метра. І хоча до цього ще далеко, за оцінками заснованої ООН Міжурядової групи експертів по зміні клімату, вже до кінця XXI століття за рахунок танення полярних льодів, рівень Світового океану може зрости на 1 метр.

Кнопка «Наверх»