Земля

Данська “принцеса” допомогла з’ясувати, що їла знать в Бронзовому віці

Археологи, хіміки і генетики проаналізували рештки знаменитої “дівчини з Егтведа”, знатної жительки Данії часів Бронзового віку, і з’ясували, що знатні представники суспільства в той час їли велику кількість “імпортної” їжі і не завжди мали доступ до м’яса, йдеться в статті, опублікованій в журналі Scientific Reports.

Рештки однієї з найвідоміших європейських мумій, так званої дівчини з Егтведа, були знайдені в південних регіонах Данії в 1921 році. Данська “принцеса”, похована у різьбленій дубовій труні приблизно в 1370 році до нашої ери, померла дуже рано – у віці від 16 до 18 років. Її одяг, прикраси та інші артефакти, знайдені в могилі, стали безцінним скарбом для антропологів та істориків.

Керін Фрей (Karin Frei) з Національного музею Данії в Копенгагені і ряд інших вчених розкрили масу нових подробиць про життя, походження і долю цієї знатної дівчини, вивчивши хімічний та ізотопний склад її зубів, м’яких тканин тіла, кісток і навіть одягу і посуду.

“У Західній Європі часів Бронзового віку, Південна Німеччина і Данія були двома домінуючими центрами сили, якоюсь подобою королівств середньовіччя. Як мені здається, дівчина з Егтведа насправді народилася в Південній Німеччині і була видана заміж за знатну людину з Ютландії для того, щоб скріпити союз між данськими і німецькими кланами сімейними узами”, — заявив Крістіан Крістіансен (Kristian Kristiansen), один з авторів статті.

Фрей, Крістіансен і їх колеги прийшли до такого висновку по цілому ряду причин. По-перше, шкіра вола, якою була вкрита дівчина, її плед і вовняний одяг були “імпортними” – судячи по часткам ізотопів стронцію, вони були завезені в Данію з тієї ж Південної Німеччини.

[ads2] По-друге, судячи за хімічним складом кісток самої дівчини, вона народилася на території знаменитого “чорного лісу” Шварцвальд, розташованого на півдні Німеччини в землі Баден-Вюртемберг, і провела там перші 14 років свого життя.

В останні два неповних роки перед смертю, як показують частки ізотопів в її волоссі, вона провела в роз’їздах, подорожуючи по різноманітних куточках Європи, один раз відвідавши Ютландію (Данію) і повернувшись як мінімум раз тому в Шварцвальд. Хімічний склад її емалі, в свою чергу, говорить про те, що в цей час з її столу часто пропадало м’ясо та інші джерела білків.

З іншого боку, як показують більш пізні та ранні шари емалі, вона в цілому непогано харчувалася і в її дієті була велика кількість завезених з-за кордону продуктів, що одночасно говорить про багатство її нової сім’ї і наявність розвинених торговельних зв’язків у Європі часів Бронзового віку.

Читайте також: 

Чому батьки дівчини з Південної Німеччини вирішили видати її заміж за людину, що живе на протилежному краю Європи? Як вважають самі вчені, причиною цього послужило те, що Данія в той час була головним центром видобутку бурштину, який служив своєрідною “валютою” міжнародного торгового обміну під час Бронзового віку.

Древні греки були одними з головних цінителів “електрона” (бурштину на давньогрецькому), який потрапляв в Елладу через посередників з Південної Німеччини. Цілком можливо, що батьки дівчини з Егтведа хотіли створити свій власний ланцюжок постачання бурштину, безпека якого була б забезпечена сімейним союзом.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button