Земля

Північне сяйво чутно, навіть коли його не видно. Послухайте звучання Аврори

Фінський вчений записав звуки геомагнітної активності слабкого полярного сяйво. Виявилося, що це явище набагато більш поширене, ніж вважалося: звуки чутні навіть у відсутності видимої Аврори.

Унто Лейне, професор з Університету Аалто у Фінляндії, ще в 2016 році опублікував роботу в якій пов’язав записи потріскування і ударів під час полярного сяйва з цією подією. Вчений показав, що звуки виникають в результаті електричних розрядів в шарі температурної інверсії на висоті близько 70 м над землею.

Нові записи були зроблені вночі недалеко від селища Фіскарс. Незважаючи на те, що полярне сяйво не було видно, запис Лейне зафіксувала сотні звуків, які могли бути пов’язані з Авророю. Аналіз показав високу кореляції звуків з вимірами геомагнітної активності. Лейне каже, всі 60 кращих звуків-кандидатів були пов’язані зі змінами геомагнітного поля.

«Використовуючи геомагнітні дані, які були виміряні незалежно, можна передбачити, коли в моїх записах з’являться звуки полярного сяйва з точністю 90%», – говорить Лейне.

Дослідник зазначає, що найдивовижнішим фактом виявилося те, що звуки північного сяйва чутні навіть тоді, коли потужності геомагнітного спалаху не вистачає для створення видимої Аврори.

“Це був найбільший сюрприз! Звуки набагато більш поширені, ніж будь-хто думав, але коли люди чують їх без видимого північного сяйва, вони думають, що це просто тріск льоду або, можливо, собака або якась інша тварина”, – додає вчений.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button