Земля

Антарктиду, крім глобального потепління, плавлять підземні джерела

За оцінками фахівців, це явище триває роками і воно б не мало впливу, якби не зміна клімату.

Група вчених з державної організації Великобританії British Antarctic Survey провела дослідження землі під крижаним щитом Антарктиди і з’ясувала, що його східну частину розплавляють зсередини геотермальні потоки. Робота опублікована в журналі Scientific Reports.

У 2009 році Європейське космічне агентство (ЄКА) запустило супутник GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer), який досліджував гравітаційне поле Землі і зміни, що відбуваються в скупченнях льоду. Однак він не зміг зібрати дані над Південним полюсом, і там утворився пробіл. Щоб його ліквідувати, група вчених з Великобританії за підтримки ЄКА запустила проект PolarGAP.

Його учасники провели радіолокаційні дослідження над Антарктидою, охопивши ділянку зі східної сторони розміром 50 на 100 кілометрів. Локатор проник через трикілометровий щит і зобразив поверхню землі під ним. Ці дані показали, що під земною корою існує джерело тепла, яке плавить лід знизу вгору. Вчені поки не впевнені щодо його природи, але припускають, що це можуть бути гарячі камені і геотермальні потоки. Подальші дослідження повинні уточнити цю інформацію.

Антарктиду, помимо глобального потепления, плавят подземные источники
Керівник роботи Тому Джордан (Tom Jordan) поділився подробицями:

«Спостережуваний нами процес танення триває тисячі, а можливо, й мільйони років, але при цьому не сприяє прямому зменшенню крижаного покриву. Однак у майбутньому, при подальшій зміні клімату регіон може стати більш чутливим, і тоді цей феномен здатний вплинути на швидкість танення льоду».

У минулому році вчені з Лабораторії реактивного руху NASA опублікували інше дослідження, яке показало, що під західною частиною Антарктиди існують схожі тенденції. Вони навіть припустили, що процес танення там проходить швидше утворення нових крижин. У липні фахівці з Університету Род-Айленда опублікували доказ того, що під льодовиком Пайн-Айленд може існувати активне джерело вулканічного тепла, яке теж підтоплює лід знизу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments