Земля

Бджоли стали жити вдвічі менше, ніж 50 років тому

Навіть у лабораторних умовах бджоли сьогодні живуть менше трьох тижнів. Це майже в два рази менше, ніж ще в кінці минулого століття. Причини таких змін невідомі, проте вони ведуть до скорочення терміну існування бджолиних сімейств, завдаючи істотної шкоди і бджолярам, і природі.

Photo by Esperanza Doronila on Unsplash

Тривалість життя бджіл скоротилася вдвічі в порівнянні з 1970-ми роками. Більш того, такі зміни виявили в лабораторних умовах, а значить, вони не пов’язані із забрудненням та іншими факторами природного середовища. Можливо, проблема прихована в геномі і виникла в результаті застосування сучасних технологій бджільництва, приводячи до зниження їх продуктивності і стійкості до паразитів. Про це розповідається в статті, опублікованій в журналі Scientific Reports.

Бджолині колонії мають певний термін життя, і бджолярі час від часу замінюють старі сім’ї на нові. Однак в останні роки це доводиться робити все частіше і частіше. У причинах розбиралися біологи з Університету штату Меріленд Ентоні Нірман (Anthony Nearman) і Денніс Ван Енгельсдорп (Dennis van Engelsdorp). Вони забирали з вуликів личинки не пізніше доби після появи на світло, інкубували і містили дорослих комах в лабораторії.

З’ясувалося, що середня тривалість життя робочої бджоли становить близько 17,7 дня. В аналогічних експериментах, які проводили в 1970-х, показник був майже вдвічі більше — 34,3 дня. Зрозуміло, лабораторні умови сильно відрізняються від життя в бджолиній сім’ї, проте аналіз літератури показав, що аналогічне скорочення терміну життя спостерігається у комах в колоніях. Автори провели моделювання ефекту, який ці зміни повинні мати на частоту заміни колоній, і результати співпали з тенденцією, що спостерігається в останні роки.

Проблема може бути пов’язана з впливом пестицидів або вірусів, яким бджоли були схильні, ще дозріваючи в сотах або в перші години життя, отримуючи їжу від дорослих робочих особин. З іншого боку, вченим не вдалося виявити інших порушень, які повинні виникати при подібному впливі. Можливо, джерело приховане глибше – в геномі бджіл, яких масово розводять для отримання меду і запилення сільськогосподарських рослин.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button