Наука

Археологи знайшли дивну зброю австралійських аборигенів

В Австралії археологи знайшли п’ять унікальних бумерангів, які використовували аборигени. Вчені вивчили їх і опублікували результати в журналі Austral.

Учені знайшли п’ять рідкісних бумерангів, що «не повертаються», у висохлому річищі річки на території Південної Австралії. Згідно з новим дослідженням, сотні років тому вони використовувалися аборигенами для полювання на водоплавних птахів, розпалювання багать і, можливо, навіть у церемоніях та рукопашному бою.

Всього археологи знайшли чотири повних бумеранги та фрагмент п’ятого. Радіовуглецеве датування показало, що аборигени виготовляли бумеранги з дерева між 1650 і 1830 роками — ще до того, як перші європейці досліджували цю місцевість. За словами провідного дослідника Емі Робертс, археолога та антрополога з Університету Фліндерс в Аделаїді, артефакти дають рідкісне уявлення про те, яким було життя корінних жителів південного континенту.

Оскільки бумеранги аборигенів виготовлені з дерева, вони швидко розкладаються на повітрі. Це лише вшосте, коли їх виявили в їхньому археологічному контексті. У цьому вся допомогла посуха. Яри річкової системи Купер-Крік зазвичай заповнені водою, але наприкінці 2017 — на початку 2018 року річка висохла, оголивши річище та частково поховані там бумеранги.

Австралійська археологія Можливо, аборигени скинули бумеранги в іншому місці, а потім вода змила інструменти в річкову систему. Але, швидше за все, аборигени кидали бумеранги через річку, щоб залякати водоплавних птахів, і вони потрапили до мережі. Це традиційний спосіб полювання корінних австралійців.

При цьому вчені відзначають, що довжина найбільшого з нещодавно знайдених бумерангів склала 1 м. Ймовірно, був занадто важким для використання як снаряд і, в основному, використовувався в рукопашних боях.

Звичайні бумеранги відлітають, а потім повертаються до метальника. Але є й «поворотні» бумеранги — вони були поширені серед австралійських аборигенів. Як правило, метальні палиці відрізнялися великими розмірами та вагою, а також характерним вигином або «ліктем», який змушував їх обертатися у польоті. Як зазначають автори дослідження, те, що бумеранги обов’язково мають обертатися, — це стереотип сучасних людей. Нині їхні «незворотні» версії справді можна вважати дивною зброєю для полювання. Але для аборигенів це було нормою. Етнологічні дослідження показують, що чоловіки-аборигени тримали в таборах різні види бумерангів для танців, полювання, боротьби, церемоній. Подібні метальні палиці використовувалися і в інших частинах світу. Але зараз бумеранги в першу чергу асоціюються з Австралією.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button