Земля

Археологи з’ясували, що голубів тягнуло до людей ще 3000 років тому (фото)

Вивчивши фреску в давньоєгипетському палаці, вчені звернули увагу на зображення сизого голуба, який, враховуючи контекст фрески і природний ареал цього виду, не повинен був на ній бути присутнім. Дослідження опубліковано в журналі Antiquity.

Голуби на фресці зеленої кімнати в палаці дочки фараона / © 10.15184 / aqy.2022.159

У 1924 році, під час розкопок в Амарні в Єгипті, де знаходяться руїни столиці фараона Ехнатона, виявили палац Мерітатон, дочки фараона і великої цариці Нефертіті. Багато його кімнат були багато прикрашені, але особливу увагу дослідників привернула так звана зелена кімната: стіни в ній були розписані фресками, що зображують дику природу папірусного болота.

Вражає деталізація фрески: всі рослини і тварини зображені в найдрібніших деталях, і навіть в сучасному пошкодженому стані (результат невдалої спроби консервації фрески в 1926 році) досить впізнавані, щоб їх можна було визначити аж до виду.

Раніше вчені вже ідентифікували зимородків і голубів, а на цей раз британським дослідникам вдалося визначити трясогузок і сорокопудів, все ще зустрічаються в околицях Амарни. Втім, особливо їх зацікавили малюнки голубів, адже зображений сизий голуб не живе на папірусних болотах: це мешканець скель в пустелі, що знаходиться за межами долини Нілу.

Вчені припускають, що голубів здавна тягнуло до людей і, як в сучасних містах, вони охоче селилися в нетипових для їх виду місцях, якщо це забезпечувало легкий доступ до їжі — зерна, вирощуваного людиною. Втім, не виключено, що творці фрески зобразили голубів просто як «диких птахів взагалі», не звернувши увагу або свідомо проігнорувавши їх ареал.

Навіть через три тисячоліття робота художника не може не захоплювати / © 10.15184 / aqy.2022.159

На думку археологів, мешканці палацу могли використовувати зелену кімнату як місце для відпочинку: були знайдені зображення аналогічних приміщень, в яких жінки збиралися разом, щоб спілкуватися і музикувати. В такому випадку важливіше була загальна «атмосфера» фрески — дика, неприборкана природа болота, — а не реалістичність зображення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button