Всесвіт

Найкрасивіші фото “Вебба” за 2022 рік (фото)

У 2022 році космічний телескоп «Джеймс Вебб» розпочав активну роботу. 

Від туманностей і чорних дір до дитячих зоряних розплідників і стародавніх зіткнень — Всесвіт ще ніколи не виглядав таким прекрасним, і все це завдяки телескопу НАСА вартістю $10 млрд.

“Стовпи творіння»

“Стовпи творіння” – “скульптури” з газу і пилу, які знаходиться приблизно в 6 500 світлових роках від Землі в туманності Орла і розташовані в галактиці Чумацький Шлях. Вони стали популярними відтоді, як космічний телескоп «Хаббл» сфотографував їх у 1995 році. Вивчати їх дуже важливо, щоб більше дізнатися про те, як народжуються зірки і як вони формують простір навколо себе.

Фото: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

Примітно, що “Вебб” сфотографував об’єкт, який вже не існує. Вчені вважають, що “стовпи” здула наднова зірка неподалік.

Глибоке поле “Вебба”

Дебютна фотографія “Джеймса Вебба”, зроблена 12 липня 2022 року, — найглибше і докладне зображення Всесвіту з коли-небудь зроблених. У його центрі видно яскраве скупчення галактик, а також зірки, віддалені від Землі більш ніж на 13 млрд світлових років. А тисячі молодих галактик знаходяться на задньому плані зображення.

Фото: NASA, ESA, CSA, і STScI

“Галактика привид”

Подібно раковині Наутілуса, “галактика-привид” кружляє в космосі приблизно в 32 млн світлових років від Землі. Завдяки інструментам “Вебба” добре видно і окреслені спіральні рукави NGC 628.

Фото: ESA/Webb, NASA & CSA, J. Lee і PHANGS-Jwst Team; ESA / Hubble & NASA, R. Chandar. Acknowledgement: J. Schmidt

Її назвали “привидом”, тому що інші телескопи не могли розгледіти галактику “як слід”.

Туманність Кіля

Один з дебютних знімків телескопа “Джеймс Вебб” – космічний пейзаж туманності Кіля. Вона знаходиться на відстані приблизно 7 600 світлових років від Землі. Туманність підсвічується випромінюванням молодих зірок, і цей «горбистий регіон» є однією з найактивніших областей утворення зірок, коли-небудь виявлених.

Фото: NASA, ESA, CSA, і STScI

Квінтет Стефана

Квінтет Стефана – це група з п’яти тісно пов’язаних галактик, розташованих на відстані 290 млн світлових років у сузір’ї Пегаса. На фотографії видно, як чотири згуртовані галактики пролітають повз один одного, майже стикаючись, повільно спотворюючи і розтягуючи зірки між собою.

Фото: NASA, ESA, CSA, і STScI

Туманність Південне Кільце

Туманність Південного кільця, також відома як “туманність Восьми спалахів” через форму вісімки, – це гігантська хмара газу та пилу, викинута вмираючою зіркою приблизно за 2500 світлових років від Землі. “Джеймс Вебб” сфотографував зоряне “кладовище” за допомогою двох камер, показавши більше деталей в газових структурах туманності на лівому зображенні і секретну другу зірку, що ховається в центрі правого.

Фото: NASA, ESA, CSA і STScI

Колесо Воза

Спіральна галактика колесо Воза знаходиться приблизно в 500 світлових роках від Землі. Колись вона, ймовірно, виглядала як Чумацький Шлях, вважають вчені. Однак зіткнення з меншою галактикою в минулому надало їй форму, що нагадує колесо воза.

Фото: NASA, ESA, CSA, STScI

Примарні кільця Нептуна

Сатурн відомий своїми планетарними кільцями, але на новому зображенні «Джеймса Вебба» видно схожі утворення і у Нептуна, восьмої планети Сонячної системи. На фото є п’ять кілець з крижаного пилу, які рідко видно через те, що об’єкт знаходиться дуже далеко від Землі.

Фото: NASA, ESA, CSA і STScI

Туманність Тарантул

Розтягнувшись на 340 світлових років в поперечнику, на фотографії «Вебба» туманність Тарантул ніби тягнеться тонкими «лапками» з газу до космічної порожнини, вирізаної новонародженими зірками.

Фото: NASA, ESA

Космічне зіткнення

На цій фотографії “Вебба” видно, як пара галактик, що стикаються, під назвою IC 1623, врізаються одна в одну, запускаючи спалах зіркоутворення. Цей хаотичний процес цілком може створити нову надмасивну чорну діру в центрі двох галактичних гігантів.

Відео: NASA, ESA

У наступному році нас чекає ще більше фотографій «Вебба», які не тільки прекрасні, але і допоможуть розкрити таємниці Всесвіту.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button