Екологія

До чого може призвести танення Арктики?

Національне управління США з дослідження океанів і атмосфери випустило щорічний «Арктичний звіт», і результати його досить похмурі.

c673bb1d94c3ee2226c4ba2d80b2ea97

Звіт, який випускався щорічно останні десять років, включає найбільш авторитетні спостереження за арктичного середовища. І 2016 рік виявився найбільш спекотним за всю історію складання звіту.

«В інших місцях підвищення середньої температури на п’ять градусів не зробить якого-небудь сильного ефекту, — говорить Джеремі Метіс, один з укладачів звіту. — Але в Арктиці при перетині визначеної точки ми можемо опинитися в зовсім іншому світі». До того ж холодне повітря від танучих арктичних полярних шапок поміняє погодні умови по всьому світу і стане причиною багатьох лих природного походження.

Середня температура повітря в 2016 році найвища з 1990 року, але відмінність полягає в тому, що найвищі температурні показники в середньому спостерігалися в січні, лютому, жовтні та листопаді. Те, що температура підвищилася взимку, а не влітку, показує те, що такі кліматичні зміни прийшли надовго і не є річною флуктуацією. Також поширення весняного снігу було найнижчим з 1967 року, а ще Гренландія почала танути раніше лише раз за всі 37 років спостережень.

До того ж в 2016 році вічна мерзлота арктичної тундри, що тане, випускає все більше вуглецю в атмосферу, більше, ніж тундра може поглинути шляхом рослинності. Такий надлишок може призвести до петлі зворотного зв’язку, коли збільшуючі обсяги вуглецю будуть все більше нагрівати повітря і збільшувати швидкість танення.

Не дивно, що фауна починає вже зараз пристосовуватися до нових умов. Паразити, знайдені в арктичних ссавців, вказують на те, що субарктичні види починають зміщуватися на північ, і за полярним колом збільшується біорізноманіття. Проблема тільки в тому, що ресурсів там на всіх не вистачає, і місцева фауна може позбутися кормової бази.

Якщо ці зміни не сповільняться, вже скоро людство буде жити в іншому світі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button