Всесвіт

Астрофізики знайшли спосіб виміряти темну енергію без вивчення раннього Всесвіту

Темну енергію можна виміряти, аналізуючи взаємні рухи Чумацького Шляху і сусідньої галактики Андромеди.

Астрофізики з Кембриджського університету запропонували альтернативний спосіб вимірювання темної енергії — гіпотетичної форми енергії, яка пояснює прискорене розширення Всесвіту. Замість аналізу галактик раннього Всесвіту можна вивчати швидкість і траєкторії зближення Чумацького Шляху і Андромеди.

Дві ці галактики не тільки розташовані по сусідству, але також рухаються назустріч одна одній до майбутнього зіткнення. Під діями сил гравітації в міру зближення вони повинні почати дуже повільно обертатися навколо загального центру мас. Один оборот становить близько 20 млрд років. Але через величезні сили задовго до повного кола, приблизно через п’ять млрд років, Чумацький Шлях і Андромеда почнуть зливатися.

Дослідники показали, що в цьому процесі на галактики буде діяти різноспрямовані сили. Вони будуть зближуватися під дією гравітації відповідно до теорії Ейнштейна, але одночасно темна енергія (якщо вона існує) повинна надавати протидію.

Дослідники побудували модель, яка використовує маси галактик і їх орбіти, щоб встановити верхню межу космологічної постійної. Це найпростіша модель, яка описує темну енергію. Аналіз показав, що з існуючими похибками цей показник може в п’ять разів перевищувати значення, розраховане колаборацією Planck на основі спостереження за далекими надновими.

Поточна похибка розрахунку занадто висока. Він був представлений тільки для демонстрації методу, який потрібно допрацьовувати. Дослідники вважають, що за допомогою космічного телескопа «Джеймс Уебб» можна підвищити точність вимірювання мас і траєкторій галактик і знизити похибка розрахунку.

Крім того, цей же метод можна використовувати для аналізу інших галактик, що зближуються. У сукупності різні способи вимірювань допоможуть перевірити існування темної енергії і вивчити її природу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button