Всесвіт

Астрофізики вперше виміряли магнітне поле в ядрі червоних гігантів

Дослідники вперше вивчили магнітне поле всередині гігантських зірок. Результати роботи опубліковані в журналі Nature.

Магнітне поле відіграє центральну роль у житті зірки. Однак, оскільки зоряна речовина непрозора, це поле ніколи не вдавалося розглянути в ядрі зірки. Дослідники з Інституту досліджень астрофізики та планетології вперше провели вимірювання магнітного поля в ядрі кількох червоних гігантів.

Червоні гіганти – це зірки, які вичерпали запаси водню у своєму ядрі і наближаються до кінця свого життєвого циклу. Таке майбутнє чекає, наприклад, Сонце через кілька мільярдів років. Турбулентні рухи на поверхні таких зірок, викликані конвекцією, збуджують сейсмічні хвилі, які поширюються всередині цих зірок. Завдяки специфіці таких зірок, спостерігаючи за поверхнею, можна відновити внутрішню структуру аж до ядра, пояснюють автори дослідження.

Художнє зображення магнітного поля всередині червоного гіганта. Зображення: Ballot, Jouve, AIA/SDO

Вчені використовували дані з супутника “Кеплер” для виявлення сигнатур магнітного поля в коливаннях поверхні трьох червоних гігантів. Напруженість магнітного поля в ядрі цих зірок склала від 10 до 130 кгс, тобто приблизно в 100 тис. разів більше, ніж середнє значення магнітного поля на поверхні Сонця.

Щоб отримати ці результати, астрофізики визначили три червоні гігантські зірки з аномальними коливаннями на поверхні. Для більшості зірок обертання розділяє кожну моду коливань на кілька складових, регулярно рознесених по частоті, пояснюють вчені. Для трьох розглянутих червоних гігантів ці інтервали частот нерегулярні.

Завдяки теоретичному аналізу автори дослідження показали, що асиметрії коливань можна пояснити наявністю сильного магнітного поля, що обурює гравітаційні хвилі в ядрі зірки. На основі виявленої асиметрії вчені виміряли напруженість магнітного поля і отримали інформацію про його геометрії.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments