Всесвіт

На думку фізиків існує два способи подорожей у часі

Пам’ятаєте як професор Еммет Браун в легендарному “Назад в майбутнє” збирав Делоріан (машину для подорожей у часі)? На жаль, пригоди всіма улюблених героїв в минулому так і залишаться вигадкою. Але це не означає, що подорожі в часі неможливі. Головне, про що вам розповість будь-який фізик – це те, що можна відправитися в майбутнє. Однак на думку вчених, існують два способи подорожей у часі, але вони сильно відрізняються один від одного. Оскільки у Всесвіті діють ті ж закони фізики, що і на Землі, згідно з першим способом, якщо рухатися зі швидкістю, близькою до швидкості світла, а потім розвернутися і повернутися назад – наприклад, на кораблі уяви – то годинник на вашій руці будуть відраховувати час повільніше, а коли ви повернетеся на Землю, то опинитеся в майбутньому. Але що щодо подорожей в минуле?

По мнению физиков существует два способа путешествий во времени
Кадр з фільму «Назад в майбутнє». Док і Марті Макфлай обговорюють подорожі в часі

Чи можливі подорожі в майбутнє

Як пояснює в невеликому науково-популярному відео для Tech Insider Брайан Грін, професор фізики і математики з Колумбійського університету, ми знаємо, що подорожі в майбутнє можливі, просто на цей час не маємо технології, які дозволили б це зробити. Першим про те, що теоретично, полетівши з Землі на швидкості, близькій до швидкості світла, і повернувшись назад можна потрапити в майбутнє, зрозумів Альберт Ейнштейн сто років тому. У загальній теорії відносності він також показав, що якщо зависнути поруч з сильним джерелом гравітації – наприклад нейтронною зіркою або чорною дірою – і як би наблизитися до краю цього об’єкта, для вас час буде сповільнюватися дуже повільно щодо всіх інших. Тому після повернення додому, ви опинитеся в далекому майбутньому. З точки зору фізики сперечатися тут нема про що. Але як щодо подорожей в минуле?

По мнению физиков существует два способа путешествий во времени
Найвужче місце червоточини або міст Ейнштейна-Розена

Подорожі в минуле і майбутнє

Ось вже багато років серед фізиків не вщухають суперечки про те, чи можна відправитися в минуле. Суперечки виникають, як ви, ймовірно, вже зрозуміли, з-за того, що більшість фізиків вважають це неможливим. Але тим цікавіше інша точка зору, згодні? Так, головною гіпотезою, гідною уваги, вважається подорож у часі крізь червоточину (кротову нору).

Червоточина – гіпотетично існуюча область в просторі-часу, яка являє собою “тунель” в просторі в кожен момент часу

У 1935 році Альберт Ейнштейн і його колега математик Натан Розен припустили, що існує непрохідна червоточина, яка з’єднує два практично однакових плоских простори-часу, тим самим створюючи “міст”. Сьогодні фізики розглядають найвужче місце мосту Ейнштейна-Розена як горизонт подій чорної діри. Імовірно, між правою і лівою частинами горизонту знаходиться особлива не статична область, не подолавши яку не можна пройти нору.

Горизонт подій чорної діри – області в просторі-часу, свого роду космічна в’язниця, потрапивши в яку вийти неможливо, причому навіть фотонам світла

Говорячи простими словами, це міст з однієї точки простору в іншу, свого роду тунель, за допомогою якого можна істотно скоротити подорож з одного місця у Всесвіті в інше. Але що буде, якщо пройти через ту саму не статичну область все-таки вдасться? Фізики припускають, що в результаті проходження мосту Ейнштейна-Розена ви більше не будете просто переходити з одного місця в просторі в інше, а пройдете з одного моменту часу до іншого. Підете направо – опинитеся в минулому, наліво – в майбутньому. Або навпаки.

Чи існують червоточини?

По мнению физиков существует два способа путешествий во времени
Якщо існують паралельні всесвіти, ймовірно, в одному з них людство винайшло космічні кораблі, здатні подорожувати в далекий космос

Якщо вас бентежить це питання, то абсолютно марно. Нагадаю, що аж до 12 квітня 2019 року чорні діри – також як і червоточини сьогодні – вважалися гіпотетичними об’єктами. Все змінилося, коли вченим вдалося сфотографувати горизонт подій космічного монстра Стрільця А* – надмасивної чорної діри, яка розташована в центрі галактики Чумацький Шлях. Тому не виключено, що коли-небудь вчені зможуть довести існування червоточини. Але навіть якщо кротові нори існують, ми не знаємо, чи можна пройти через них. Також, як не знаємо що відбувається за горизонтом подій чорної діри. Всесвітньо відомий фізик-теоретик Стівен Хокінг припустив, що чорні діри можуть виявитися порталами в інші всесвіти. Важливо розуміти, що від такої теорії може запаморочитися голова, оскільки вона передбачає існування мультивсесвіту – незліченної безлічі світів. При цьому в кожному з цих світів можуть діяти закони фізики, відмінні від нашого Всесвіту. Чи ні.

Так чи інакше, сьогодні ми не знаємо, чи існують червоточини, мультивсесвіт і куди ведуть чорні діри. І якщо вони дійсно реальні, то зможемо ми пройти крізь них? Більшість вчених вважають, що ні. Проте наука, озброївшись уявою здатна на багато що. Хто знає, можливо відповідь на ці дивовижні таємниці Всесвіту знайдуть вже в найближчому майбутньому.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button