Земля

У Новій Гвінеї люди винищили гігантських кенгуру на 20 тисяч років пізніше ніж в Австралії

Заселення людьми Сахула – стародавнього континенту, що об’єднує нинішню Австралію і частину індонезійських островів, — призвело до спалаху вимирання місцевих видів, і на території Австралії останні гігантські сумчасті зникли ще 40 тисяч років тому. Однак у північній частині Сахула, де зараз розташована Нова Гвінея, великі види ссавців проіснували ще як мінімум 20 тисяч років, рятуючись від мисливців у важкодоступних гірських районах. Дослідження опубліковано в журналі Archaeology in Oceania.

Новогвінейська мегафауна, що включала гігантських кенгуру, сумчастих вовків і величезних вомбатів / © phys.org

Колись по землях Австралії і Нової Гвінеї бродило безліч великих сумчастих ссавців, схожих і не схожих на існуючі види. Вомбати розміром з носорога, величезні кенгуру вагою більше 200 кілограмів, незвичайні хижаки з гострими як бритва різцями, гігантські ящірки і сухопутні крокодили — всі вони були частиною вимерлої мегафауни стародавнього континенту Сахула, зниклої після появи на ньому людей.

Спочатку вчені вважали, що вимирання торкнулося всієї території Сахула, і після першої висадки людей на континенті близько 60 тисяч років тому велика частина мегафауни була незабаром повністю винищена. Однак тепер з’ясувалося, що це не так: в Хайлендсі на сході Нової Гвінеї вчені виявили кістки гігантських кенгуру, які жили тут ще 20 тисяч років тому.

Унікальну знахідку зробили в Номбі, скельному притулку, який люди використовували протягом десятків тисяч років, що призвело до скупчення кісток убитих ними тварин. Оскільки Хайлендс – гориста місцевість, люди тут ніколи не були особливо численні, що, можливо, дозволило деяким представникам мегафауни виживати в цих лісах довше їх побратимів з території Австралії.

На жаль, поганий стан знайдених кісток не дозволив ідентифікувати деякі з них, проте за допомогою урано-торієвого датування (uranium-thorium dating) вченим вдалося встановити, що як мінімум два види гігантських кенгуру, в тому числі представник роду протемнодонів Protemnodon tumbuna, жили тут близько 27-22 тисяч років тому. Інші представники мегафауни, знайдені в Номбі, такі як схожий на панду хулітерій (Hulitherium tomasetti) і сумчастий вовк (Thylacinus cynocephalus) зникли з території Нової Гвінеї більше 30 тисяч років тому, приблизно в один час з австралійськими родичами.

Розкопки в Номбі ведуться вже більше сорока років: ці проходили ще в 1979 році / © phys.org

Таким чином, знайдено ще один доказ того, що вимирання мегафауни Сахула йшло нерівномірно, і в одних місцях великі тварини зникали швидше, тоді як в інших виживали ще протягом декількох тисячоліть. На жаль, ізольовані притулки не могли врятувати цілий вид, до того ж він був ціллю полювання численних людей, тому з часом останніх гігантів Нової Гвінеї спіткала та ж сумна доля.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments