Земля

“Кам’яні голови” острова Пасхи пошкоджені пожежею (фото)

Моаї, кам’яні статуї острова Пасхи — – об’єкт Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Нещодавно багато з них постраждали під час пожежі, причому, за твердженнями місцевої влади, реставрація неможлива.

Скульптури моаї на острові Пасхи / © Rapa Nui Municipality

Моаї – знамениті статуї на острові Пасхи, які створили місцеві полінезійці, представники народу Рапа-Нуї, приблизно в XV-XVII століттях. Матеріалом для їх виготовлення послужили вулканічний туф і деякі інші гірські породи. Моаї зображують людей – головним чином їх непропорційно великі голови з впізнаваним витягнутим профілем, який приніс їм величезну популярність.

Вважається, що моаї мали культове значення і уособлювали великих предків аборигенів острова. Дотепер залишається загадкою, як саме рапануйці транспортували по острову величезні камені розміром до десяти метрів і вагою в десятки тонн.

Національний парк Рапа-Нуї (на території якого знаходяться багато з моаї) входить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і, значить, підлягає суворій охороні. На жаль, це не вберегло його від серйозних пошкоджень, викликаних недавнім загорянням місцевої рослинності.

Згідно з твітом Кароліни Перез Даттарі (Carolina Perez dattari), фахівця з культурної спадщини острова Пасхи, пожежа почалася в понеділок, 3 жовтня, охопила майже 60 гектарів і була викликана підпалом. Місцева влада називає винуватцями скотарів, які навмисно і регулярно підпалюють суху траву. Осередок загоряння розташовувався поблизу вулкана Рано-Рараку (Rano Raraku), який колись служив джерелом матеріалу для виготовлення статуй.

Пожежа на острові Пасхи / © New York Times

Як зазначив глава Адміністрації острова Педро Едмундс (Pedro Edmunds),”завдані збитки неможливо виправити і оцінити”. Пожежа палахкотіла в безпосередній близькості приблизно від 100 моаї, повідомляється про пошкодження 20 з них.

Хоча статуї, по суті, являє собою моноліти з гірської породи, вони все ж постраждали через нагрівання. Висока температура вплинула на стан туфу, що викликало утворення тріщин і надалі може призвести до повного руйнування цих «кам’яних голів».

Острів Пасхи відділений від узбережжя Чилі 3,5 тисячі кілометрів океаном, належить цій державі і населений більш ніж 7700 жителями, які сильно залежать від туристичного бізнесу. Пожежа змусила місцеву владу закрити доступ до головної визначної пам’ятки острова.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments