Всесвіт

Астрофізики знайшли рідкісний білий карлик, який може «воскреснути»

Дослідники описали подвійну систему з гарячого субкарлика і білого карлика. За розрахунками, через 70 мільйонів років вони зіллються і в результаті вибуху наднової Іа можуть перетворитися в зірку з активними термоядерними процесами всередині.

University of Warwick / Mark Garlick

Білі карлики – це «мертві» зірки, які спалили все своє паливо і стиснулися до дуже маленьких розмірів. Зазвичай їм судилося лише остигати протягом мільярдів років, перетворюючись в коричневі карлики. Але в деяких випадках цим об’єктам може бути дароване «друге життя». Наприклад, зливаючись із зіркою-компаньйоном, вони можуть знову запалити в собі термоядерний вогонь в результаті вибуху наднової типу Іа.

Досліджена астрофізиками зірка HD265435 знаходиться приблизно в 1500 світлових роках від Землі і складається з гарячого субкарлика і білого карлика, які обертаються близько один до одного, роблячи повний оборот приблизно за 100 хвилин. Автори роботи показали, що два об’єкти вже почали рухатися один до одного по спіралі, і через 70 мільйонів років вони повинні зіткнутися. Дотепер було знайдено лише кілька подібних систем, в яких злиття двох карликових зірок може призвести до їх «воскресіння».

Використовуючи дані з телескопа TESS, астрономи спочатку змогли спостерігати лише гарячий субкарлик в системі HD265435. Однак його яскравість змінюється з плином часу. Це означає, що форма зірки спотворюється і стає схожою на краплю. Використовуючи вимірювання радіальної швидкості й швидкості обертання, вчені змогли побудувати комп’ютерну модель, яка показала, що на гарячий субкарлик впливає інший масивний об’єкт. Додаткові спостереження показали, що цим об’єктом є білий карлик з масою, як у Сонця, а радіусом як у Землі.

В сумі обидві зірки мають масу приблизно в 1,6 сонячної – це вище межі маси Чандрасекара, необхідного для виникнення наднової типу Ia. Оскільки дві зірки вже досить близькі, щоб почати зближення по спіралі, білий карлик неминуче перетвориться на наднову приблизно через 70 мільйонів років. Теоретичні моделі, створені спеціально для цього дослідження, передбачають, що гарячий субкарлик також зменшиться в розмірах і стане білим карликом, перш ніж злитися зі своїм компаньйоном.

Дослідження опубліковане в журналі Nature Astronomy.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button