Наука

Хвороби, завезені європейцями, вбили близько 90% ацтеків. Але чому ацтекські хвороби не вбили європейців

Вважається, що в Америці незадовго до прибуття європейців жили близько 20 мільйонів людей. Хвороби, завезені з Європи, вбили більшість з них. Однак європейці не постраждали від хвороб корінних американців. Чому?

У 1545 році ацтеків вразила хвороба, яка викликала високу температуру, сильні головні болі, кровотечі з очей, рота і носа. Смерть зазвичай наставала через три або чотири дні. За п’ять років 15 мільйонів людей (від 80 до 95 відсотків населення) були знищені епідемією, яку місцеві жителі назвали «cocoliztli». Це слово на ацтекською мовою науатль означає «мор».

Вважається, що хвороби поширили європейські колонізатори, коли вони прибули в Новий світ разом з мікробами, з якими місцеве населення ніколи не стикалося і не мали імунітету. Так чому ж європейці не захворіли через контакт з корінними жителями Америки?

Вчені припускають, що у колонізаторів була міцніша імунна система, оскільки вони століттями проживали в тісному контакті з тваринами і їх відходами. Водночас ацтеки рідко заводили тварин і були в першу чергу мисливцями-збирачами, які залежали від врожаю кукурудзи в регіоні, риби та дичини.

Крім цього, європейці проживали в більш густонаселених районах, ніж корінні американці. Близькі контакти між людьми сприяли швидкому поширенню хвороб, що в свою чергу призвело до зміцнення імунітету. У ацтеків також були більш гігієнічні умови життя, ніж у багатьох європейців, з системою акведуків, що доставляють прісну воду. Тобто вони в цілому рідше стикалися з вірусами і мали більш слабкий імунітет.

Згідно The Guardian, аналіз ДНК, узятий з зубів ацтеків, які померли під час епідемії, показав, що основною причиною смерті корінних народів була сальмонела (Salmonella enterica). Безсимптомні переносники можуть поширювати сальмонелу, тому, ймовірно, на перший погляд, здорові іспанці заразили ацтеків, чий організм не міг впоратися з хворобою.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button