Всесвіт

Астрофізики знайшли в далекій галактиці потужний і юний пульсар

За допомогою даних, отриманих радіотелескопом VLA, дослідники виявили молодий і дуже потужний пульсар на відстані в 395 млн світлових років від Землі.

Зображення: Melissa Weiss, NRAO/AUI/NSF

Дослідники проаналізували дані “огляду неба”, виконаного радіотелескопом VLA, і виявили одну з наймолодших відомих нейтронних зірок — надщільний залишок масивної зірки, яка вибухнула як наднова.

Об’єкт, названий VT 1137-0337, знаходиться в карликовій галактиці в 395 млн світлових років від Землі. Вперше він з’явився на зображенні, зробленому телескопом в січні 2018 року, і залишався видно на всіх наступних знімках. Дослідження показало, що яскраве радіовипромінювання, що живиться магнітним полем обертового пульсара, лише недавно виникло через щільну оболонку уламків вибуху наднової.

“Судячи з його характеристик, це дуже молодий пульсар — можливо, йому всього 14 років, але не старше 60-80 років”, – говорить Грегг Халлінан, дослідник з Каліфорнійського технологічного інституту

Вивчаючи характеристики VT 1137-0337, астрономи розглянули кілька можливих пояснень, в тому числі наднову, гамма-сплеск або приливне руйнування, при якому зірка розривається на частини надмасивною чорною дірою. Вони прийшли до висновку, що найкращим поясненням є туманність пульсарного вітру або плеріон.

Передбачувана еволюція зірки. Джерело: Melissa Weiss, NRAO / AUI/NSF

Пульсарний вітер складається з заряджених частинок, розігнаних до релятивістських швидкостей швидким обертанням надсильного магнітного поля обертового пульсара. У цьому сценарії зірка набагато більш масивна, ніж Сонце, вибухнула як наднова, залишивши після себе нейтронну зірку.

Велика частина первісної маси зірки була викинута назовні у вигляді оболонки уламків. Нейтронна зірка швидко обертається, і в міру того, як її потужне магнітне поле пронизує навколишній простір, воно прискорює заряджені частинки, викликаючи сильне радіовипромінювання.

Приклад плеріона – Крабовидна туманність, що сформувалася в результаті вибуху наднової в 1054 році. Дослідники відзначають, що знайдений ними об’єкт приблизно в 10 тис.разів більш енергійний, ніж Крабовидна туманність, і у нього більш сильне магнітне поле.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button