Всесвіт

Астрономи спостерігали рекордну наднову зірку

Вчені представили результати більше двох років спостережень за надновою SN2016aps — рекордно довгою і великою: маса цієї зірки могла сягати 100 мас Сонця.

Астрономы наблюдали рекордную сверхновую звезду

22 лютого 2016 року був зафіксований вибух далекій наднової SN2016aps, яка, за оцінками астрономів, спалахнула яскравіше, ніж вся наша Галактика. Процес тривав більше 1000 днів, викинувши рекордні кількості енергії, так що SN2016aps можна по праву назвати найбільш потужною надновою за всю історію спостережень.

Британський астрофізик Метт Найкол (Matt Nicholl) і його колеги виявили, що посилення світіння SN2016aps було зафіксовано ще раніше, в грудні 2015 року, і його можна побачити в даних, зібраних під час огляду Intermediate Palomar Transient Factory. Вчені продовжували спостереження за надновою більше двох років, поки вона випромінювала у видимому і ультрафіолетовому діапазонах — дивно довгий для наднових термін. Результати цієї роботи опубліковані в свіжому номері журналу Nature Astronomy.

Виходячи зі спектра зірки, вибухнула вона в глибині щільної газової хмари. Частинки, з якими стикалося речовина, що розлетілася, сповільнили його і розпекли, створивши такий яскравий і довгий спалах: практично вся кінетична енергія вибуху перейшла в термічну. Така особливість характеризує наднові типу IIn, проте навіть на тлі цих великих об’єктів SN2016aps виділяється своїми циклопічними розмірами.

За розрахунками вчених, вибух вивільнив більше 1052 ерг енергії і викинув у загальній складності від 50 до 100 мас Сонця — це в 5-10 разів більше середньої наднової. Тому Найкол і його співавтори відносять SN2016aps до парно-нестабільних наднових — настільки масивних, що після вибуху не залишається ні нейтронної зірки, ні чорної діри. Речовина загиблої зірки, перетворившись в залізо, повністю розсіюється в навколишньому простору.

Такі об’єкти описані в основному теоретично. У спостереженнях вони залишаються вкрай рідкісними, і досі відомі лише кілька кандидатів в парно-нестабільні наднові. Тепер їх стало на одного — і дуже великого — кандидата більше.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button