Всесвіт

Астрономи спостерігали стародавній «галактичний вітер»

«Труднощі зростання» бувають і у галактик. Наш Чумацький Шлях або сусідня Андромеда утворюють нові зірки досить повільно — вважається, що приблизно по одній на рік. Але відомі і галактики, що виробляють за той же рік сотні, а то й тисячі зірок. Висока активність, потужні потоки газів і випромінювання, турбулентні потоки — такі «зоряні колиски», нестабільні. Вони готові швидко витратити весь запас газу на появу безлічі великих, короткоіснуючих зірок.

Однак часто вони викидають надлишок речовини сильним потоком, який може вийти в міжгалактичний простір, але нерідко залишається гравітаційно зв’язаним зі своєю галактикою і через довгий час повертається назад, поступово підживлюючи помірне зіркоутворення. Вважається, що особливо важливим цей механізм був в ранньому Всесвіті, коли галактики були активнішими і народжували масу зірок. Але лише тепер вченим вдалося дійсно спостерігати потік газу, що залишає галактику на відстані в 12 мільярдів світлових років — у Всесвіті трохи більше мільярда років від народження.

У статті, опублікованій в журналі Science, Джастін Спілкер (Justin Spilker) і його колеги повідомляють про спостереження галактики SPT2319-55, проведених за допомогою радіотелескопів ALMA. Роботі допоміг і випадок: між нами і SPT2319-55 знаходиться інша масивна галактика, тяжіння якої викривляє траєкторію променів, що йдуть до нас від неї, діючи як гравітаційна лінза. Тому SPT2319-55 можна спостерігати в спотвореному і помітно збільшеному вигляді. Спеціальні алгоритми дозволяють відновити її початковий вигляд.

Астрономы наблюдали древний «галактический ветер»
Потік газу, що виходить з галактики в ранньому Всесвіті: зображення роздвоєно і збільшено гравітаційною лінзою.

Все це дозволило виявити потужний потік газу, який залишає SPT2319-55 на середній швидкості близько 800 км/год, причому не рівномірним потоком, а «пульсами» то щільної, то розрідженої речовини. Втрата галактикою маси відбувається стрімко: за оцінками вчених, щороку з плином йде близько 500 мас Сонця в рік.

Такий потік може утворюватися завдяки вибухам наднових, які в області активного зореутворення повинні з’являтися і гинути досить часто. Втім, такий же потужний викид могла зробити і речовина, яка падала на надмасивну чорну діру, частина якої прискорюється, закручується і викидається на величезній швидкості геть від центру галактики.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button