Всесвіт

Астрономи відкрили коричневі карлики з рекордно швидким обертанням

Три далеких коричневих карликів обертаються навколо своєї осі на неймовірній швидкості в 370 тисяч кілометрів на годину — ще трохи, — і вони були б розірвані відцентровими силами.

 

© NOIRLab, NSF, AURA, J. da Silva

Коричневі карлики — об’єкти, що знаходяться на кордоні між планетами й справжніми зірками. Вони значно більший за планет, і деякий час в їхніх надрах навіть відбуваються термоядерні реакції. Однак для запуску злиття протонів маси карликів недостатньо, і після того, як інші легкі елементи закінчуються, вони починають повільно остигати, так і не засяявши.

Команда вчених на чолі з Меган Теннок (Megan Tannock) з Університету Західного Онтаріо в Канаді виявила три коричневих карлики, які обертаються надзвичайно швидко. На повний оборот навколо осі у них йде всього кілька годин. Розрахунки показують, що така швидкість близька до межі, після якого карлик просто розірвуть відцентрові сили. Про це вчені пишуть в статті, яка готується до публікації в новому номері журналу Astronomical Journal.

Для спостережень астрономи використовували космічний інфрачервоний телескоп Spitzer, а також наземні інструменти: працюючий на Гаваях телескоп Gemini North і чилійський Magellan Baade. Spitzer дозволив з високою точністю відстежити коливання яскравості коричневих карликів: в міру того, як ці тіла повертаються до нас тією чи іншою стороною, їх яскравість змінюється в залежності від плям і інших деталей на поверхні. Інші телескопи реєстрували обертання по періодичному зрушенню спектральних ліній молекул в атмосферах далеких об’єктів.

Ця робота дозволила знайти три коричневих карликів (2MASS J04070752 + 1546457, 2MASS J12195156 + 3128497 та 2MASSJ03480772-6022270), швидкість обертання яких на екваторі досягає виняткової величини в 370 000 км на годину — на порядок більше, ніж навіть у стрімко обертається Юпітера. Повний оберт навколо осі вони роблять лише трохи більше ніж за годину. «Порівняно слабка гравітація карликів насилу утримує їх в цілості», – говорить один з авторів знахідки Сенді Леггетт (Sandy Leggett).

Вчені припускають, що ці коричневі карлики придбали таку швидкість поступово. Подібні об’єкти народжуються, як і зірки, в ході колапсу газопилової хмари й спочатку зберігають його обертання. Однак з віком, завершивши термоядерні реакції, карлик остигає і стискається, зменшуючись в розмірах. Згідно із законом збереження кутового моменту це призводить до прискорення обертання — як у спортсмена-фігуриста, який, закрутившись, притискає руки ближче до тіла.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button