Всесвіт

Астрономи відкрили крижану екзопланету

Виявлена екзопланета земного розміру і на тій же відстані від зірки, що і ми від Сонця. Але ось зірка занадто тьмяна, і вся планета, мабуть, покрита сніжно-крижаною пустелею.


У цій роботі американські астрономи скористалися не найпоширенішим методом гравітаційного мікролінзування. Якщо випромінювання далекої зірки, рухаючись до нас, проходить повз іншу зірку, її гравітація викривляє траєкторію світла, діючи як збільшуюча лінза. Якщо у другої зірки є планета, іноді можна виявити і її внесок у лінзування, яке змінюється з тією ж періодичністю, з якою планета рухається по орбіті. Цей підхід дозволив вченим знайти OGLE-2016-BLG-1195Lb, найменшу з усіх, відкритих мікролінзуванням.

Вперше на незвичайний об’єкт вказали дані експерименту OGLE, після чого автори скористалися для спостережень трьома телескопами корейського проекту KMTNet, а також космічної обсерваторією Spitzer. Це дозволило зібрати достатньо даних не тільки для виявлення планети, але і для оцінки її орбіти і маси. У статті, опублікованій в журналі Astrophysical Journal Letters, OGLE-2016-BLG-1195Lb описана як планета масою близько 1,43 мас Землі, розташована майже рівно на тій же відстані від зірки, що і Земля від Сонця.

Однак з самою зіркою все далеко не так райдужно: її маса оцінюється в 7,8 відсотка сонячної маси, так що вчені не до кінця впевнені, чи варто вважати її зіркою. Об’єкт знаходиться в 13 тис. світлових років, і автори віднесли його до класу ультрахолодних карликів. Температура на його поверхні дуже мала, а значить, незважаючи на всю схожість з Землею, ніякого життя в звичному нам розумінні на OGLE-2016-BLG-1195Lb бути не може. Якщо вона формувалася приблизно так само, як наша планета, то води на ній повинно бути достатньо, але вся вона знаходиться у вигляді вічного льоду, що покриває далеку планету-«сніжку».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button