Всесвіт

Юпітер захищає свій супутник від космічних променів

Один з найбільших супутників Юпітера — Європа — покрита льодом, під яким ховається океан рідкої води. В принципі тут навіть може існувати життя, і рано чи пізно людство все-таки відправить зонд, який проведе пошуки на місці. Апарат зможе взяти проби льоду і води і досліджувати їх на наявність молекул, які можуть вказати на присутність життя. Правда, залишається питання космічної радіації.

На відміну від Землі, Європа позбавлена власного глобального магнітного поля і щільної атмосфери, які могли б захищати поверхню від потоків небезпечних космічних частинок. Такі потоки здатні не тільки зруйнувати хімічні сліди життя, але і не дати йому розвинутися зовсім. Питання про те, наскільки небезпечна радіація на супутнику Юпітера, Тому Нордхейм (Tom Nordheim) і його колеги з Каліфорнійського технологічного інституту розглядають у новому повідомленні, опублікованому в The Astrophysical Journal Letters.

Деякі з цих частинок прилітають на Європу з магнітосфери близького і величезного Юпітера. Раніше Нордхейм і його співавтори вже показали, що ця радіація не здатна проникнути на поверхню супутника нижче кількох сантиметрів, і вже на невеликій глибині життя (і її молекули) можуть почувати себе в цілковитій безпеці. Проте існує й інше джерело — космічні промені, частки яких здатні набирати в польоті величезні швидкості і енергії.

Вчені змоделювали взаємодію потоків космічних часток з поверхнею Європи — такою, якою ми її уявляємо, — їх рух, зіткнення з атомами, що виникають потоки вторинних частинок, реакції утворюються між радикалами і так далі, аж до повного розсіювання. Модель показала, що такі частинки здатні проникати вже на кілька метрів. Це може сильно ускладнити роботу майбутнього міжпланетного зонда, якому доведеться бурити на цю глибину.

З іншого боку, такі високоенергетичні частинки повинні бути рідкістю на Європі. Більшу їх частину перехоплює найпотужніша магнітосфера Юпітера, натомість бомбардуючи супутник потоками низькоенергетичних частинок, які не здатні проникнути крізь лід. В результаті навіть Марс (не має ні власної магнітосфери, ні Юпітера під боком) отримує більше небезпечних частинок, ніж Європа. Довгоочікуване життя — або принаймні його сліди — цілком можуть знаходитися вже не надто глибоко під крижаною поверхнею супутника.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button