Всесвіт

Астрономи відкрили планету, здатну розплавити і залізо, і камінь

Виявлена в 500 світлових роках від нас екзопланета TOI-1431b може розігріватися вище 2500 градусів.

© USQ

Екзопланета TOI-1431b (MASCARA-5b) знаходиться від нас приблизно в 490 світлових роках. Це газовий гігант розмірами в півтора раза більше Юпітера в Сонячній системі і втричі його важче. До того ж цей «гарячий Юпітер», який обертається виключно близько до своєї материнської зірки, роблячи повний оборот всього за 2,5 земної доби. Про знахідку розповідається в статті, яка готується до публікації в одному з рецензованих журналів і поки представленої у відкритій онлайн-бібліотеці препринтів arXiv.org.

Через таку близькості планета відчуває сильний вплив приливних сил, і її обертання навколо осі синхронізовано з орбітальним. Інакше кажучи, TOI-1431b обернута до зірки завжди однією і тією ж стороною, як Місяць – до Землі. В результаті планета розігріта до пекельних температур – вище, ніж на поверхні деяких зірок, червоних гігантів. На денній півкулі вона досягає 2700 ° С, на нічній – 2300 ° С. Це одна з найгарячіших планет, відомих на сьогодні. Спека на ній легко розплавить і залізо, і кремнієві породи.

Відкриття зробила міжнародна команда на чолі з Бреттом Еддісон (Brett Addison) з австралійського Центру астрофізики Південного Квінсленду. Перші ознаки TOI-1431b помітили в даних космічного телескопа TESS, одного з «мисливців за екзопланетами»; додаткові спостереження провели за допомогою наземного телескопа SONG, що працює на Канарських островах. За словами вчених, подібні гарячі юпітери – велика рідкість. Ще один представник цієї групи – знаменита екзопланета KELT-9b, найгарячіша з відомих (4300 ° С).

«Знахідка дає відмінну можливість для вивчення атмосфер таких планет, для розуміння того, як вони з’являються і мігрують,говорить професор Еддісон. – TOI-1431b не утворився в такій близькості від зірки: він виник набагато далі й поступово змістився на свою досить тісну орбіту ». Орбіта планети дійсно незвичайна: вона сильно відхилена від орбітальної площини зоряної системи, так що TOI-1431b рухається в ретроградному, зворотному щодо неї напрямку. Планету явно варто розглянути докладніше.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button