Всесвіт

Астрономи відкрили потенційну «зірку прибульців»

Планетологи з проекту Red Dot зафіксували незвичайні періодичні радіосигнали, що виходять від зірки GJ 447, і які не схожі на природні джерела радіохвиль, пише астроном Абель Мендес у своєму блозі на сайті університету Пуерто-Ріко.


«Наші колеги з SETI сповіщені про ці сигналі. Ми ніколи не бачили, щоб супутники або інші об’єкти випромінювали настільки незвичайні радіоспалахи. Звичайно, кут огляду «Аресібо» дуже широкий, і телескоп міг зловити якийсь інший сигнал, породжений якимось рукотворним об’єктом на орбіті Землі», — пише Мендес.

Протягом більш ніж половини століття астрономи з Інституту пошуку позаземних цивілізацій SETI в США і їхні колеги по всьому світу намагаються знайти життя за межами Землі, слухаючи радіосигнали, що надходять з різних куточків галактики. Поки розумне або нерозумне життя виявити не вдалося, але це завдання, за оцінками представників НАСА і SETI, може бути вирішена дуже скоро, в найближчі 10-20 років.

За всі 56 років роботи астрономам SETI не вдалося знайти однозначних слідів позаземних цивілізацій за одним невеликим і суперечливим винятком. На цю роль претендує так званий «сигнал Wow!», спійманий радіотелескопом «Велике вухо» в 1977 році. У наступні роки астрономам не вдалося повторно знайти джерело цього сигналу в сузір’ї Стрільця, що змусило вчених вважати його віддзеркаленням радіохвиль із Землі від шматків космічного сміття.

Мендес і його колеги абсолютно випадково відкрили ще один незвичайний сплеск радіохвиль, який може змістити «сигнал Wow!» з п’єдесталу потенційних слідів «інопланетних» цивілізацій, коли переслідували зовсім інші наукові цілі.

Як розповідає пуерто-ріканський астроном, він і його команда беруть участь у проекті Red Dot — ініціативи з пошуку планет біля червоних карликів, подібних нещодавно відкритим «двійникам» Землі у світила TRAPPIST-1. Спостерігаючи за змінами у сяйві зірок в найближчих околицях Землі, астрономи намагаються знайти сліди планет, що проходять по їх диску, і одночасно вивчають їх фізичні властивості і хімічний склад.
Радіотелескопи, подібні «Аресібо», грають в таких спостереженнях непряму роль — вони потрібні вченим не для пошуків потенційно жилих планет, а для спостережень за незвичайними радіоспалахами на поверхні червоних карликів, не викликаними сплесками рентгена і ультрафіолета. Ці спалахи можуть бути пов’язані з епізодами взаємодії магнітних полів планет і світил, і їх вивчення допоможе планетологам зрозуміти, чи перешкоджає неспокійний характер цих зірок зародженню життя на таких аналогах Землі.

Аналізуючи дані, зібрані під час спостережень за сімома такими зірками за допомогою 300-метрової тарілки «Аресібо» в травні цього року, Мендес та його колеги помітили щось незвичне — дивний повторюваний радіосигнал, який виходив від зірки GJ 447 і не був схожий ні на один «земний» тип радіоперешкод або радіохвиль.

Як зараз припускають вчені, джерелом цього сигналу могли бути або якісь спалахи на поверхні GJ 447, або ж якісь процеси у відкритому космосі на шляху між червоним карликом і Землею.

Сьогодні Мендес і його колеги провели повторні спостереження за GJ 447 і сподіваються, що їм вдалося зібрати достатньо даних для того, щоб довести позаземну сутність сигналу, або підтвердити, що його породили супутники на високій орбіті або якісь інші рукотворні об’єкти в навколоземному просторі. Як жартує астроном, він вже підготував пінья колада, традиційний карибський коктейль, на той випадок, якщо сигнал дійсно виявиться неземного походження.

Кнопка «Наверх»
Закрыть