Всесвіт

Астрономи виявили нові гігантські бульбашки, які виходять з центру Галактики

Перпендикулярно площині Чумацького Шляху з самого його центру роздувається пара великих бульбашок Фермі, оточених ще більш гігантськими структурами, які випромінюють в рентгені.

Галактика і її околиці, зняті в рентгенівському діапазоні обсерваторією «Спектр-РГ» / © Peter Predehl et al., 2020

Астрономи виявили нові гігантські структури, що піднімаються від центру нашої Галактики. Розходячись перпендикулярно площині Чумацького Шляху, вони повністю охоплюють виявлені раніше бульбашки Фермі і, мабуть, якось з ними пов’язані. Про це розповідається в новій статті, опублікованій в журналі Nature.

Бульбашки Фермі відкрили 10 років тому за допомогою космічного гамма-телескопа Fermi. Заповнені розпеченим газом і потужними магнітними полями, вони виходять з центру Галактики, розходячись в обидві сторони від її площині майже на 30 тисяч світлових років і випромінюючи в гамма-діапазоні. Бульбашки Фермі такі великі, що відстань від верхнього до нижнього їх краю лише вдвічі менше діаметра самого Чумацького Шляху.

Природа бульбашок невідома, але вважається, що їх створила якась форма активності надмасивної чорної діри, що знаходиться в центрі Галактики, або незвично сильний спалах зореутворення. А недавно спостереження провели на рентгенівському телескопі eROSITA, що працює на борту космічної обсерваторії «Спектр-РГ». Великий міжнародною командою керували Пітер Предел (Peter Predehl) з Інституту позаземної фізики німецького Товариства імені Макса Планка і академік Російської академії наук Рашид Сюняєв.

Бульбашки Фермі (червоні) і «бульбашки eROSITA» (яскраво-зелені) / © Peter Predehl et al., 2020

Виявилося, що в рентгенівському діапазоні ці структури ще масштабніші: вони розходяться від центру Галактики більш ніж на 45 тисяч світлових років в кожному напрямку. Ці рентгенівські бульбашки повністю охоплюють бульбашки Фермі, які випромінюють в основному в гамма-діапазоні. «Бульбашки Фермі і рентгенівське випромінювання, виявлене eROSITA, демонструють високу морфологічну схожість, – пишуть вчені. – Тому ми припускаємо, що вони структурно і фізично пов’язані ».

Бульбашки Фермі (бузкові) і «бульбашки eROSITA» (жовті) над площиною Чумацького Шляху: схема / © Peter Predehl et al., 2020

Водночас між тими і іншими структурами видно і деякі відмінності. «Бульбашки eROSITA» не тільки набагато більші, але і мають більш сферичну форму. Крім того, у них є досить чітко окреслена межа – вузький зовнішній шар, який особливо яскраво випромінює в рентгені. Така структура нагадує ударну хвилю, що поширюється в розрідженому гало Галактики. Схожа межа є і між бульбашками Фермі, що переходять в «бульбашки eROSITA».

Мабуть, бульбашки Фермі – це область міжзоряного середовища, розігрітого ударною хвилею, а «бульбашки eROSITA» окреслені самою хвилею, що розповсюджується далі. Такі структури навряд чи міг створити спалах зореутворення, що дозволяє вченим зв’язати бульбашки з активністю надмасивної чорної діри. Мабуть, вони виникли в результаті падіння в неї великих обсягів речовини і роздулися за один-два мільйони років.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button