Всесвіт

Астрономи вивчили далекий і яскравий квазар з великим червоним зміщенням

Вчені вивчили квазар J0439 + 1634 в рентгенівських променях. Вони використовували дані космічного корабля esa XMM-Newton.

За допомогою космічного корабля ЄКА XMM-Newton міжнародна група астрономів провела рентгенівські спостереження найвіддаленішого відомого квазара с — J0439 + 1634. У нього є гравітаційна лінза – тьмяна галактика, яка знаходиться між ним і спостерігачами з Землі. Результати дослідження, опубліковані на сервері попереднього друку arXiv, дали вченим більше даних про властивості цього джерела.

Квазари, або квазізіркові об’єкти (quasi-stellar object or quasar, QSO), являють собою надзвичайно світні активні ядра галактик (active galactic nucleus, AGN), які містять надмасивні центральні чорні діри з акреційними дисками. Їх червоні зміщення вимірюються за сильними спектральними лініями, які домінують у їх видимому та ультрафіолетовому спектрах.

Астрономи особливо зацікавлені у вивченні квазарів з великим червоним зміщенням (вище 5,0). Вони – найяскравіші і далекі компактні об’єкти в спостережуваному Всесвіту. Спектри таких QSO можна використовувати для оцінки маси надмасивних чорних дір, які обмежують моделі еволюції та утворення квазарів. Отже, квазари з великим червоним зміщенням можуть служити потужним інструментом для дослідження раннього Всесвіту.

При червоному зміщенні 6,52, J0439 + 1634 — перший відомий квазар з великим червоним зміщенням, у якого є гравітаційна лінза. Його високе лінзове збільшення робить його відмінною мішенню для вивчення в рентгенівських променях.

Вчені на чолі з Джиньї Яном з Університету Арізони досліджували J0439 + 1634 за допомогою фотонної камери EPIC на борту корабля XMM-Newton. Вони вивчили рентгенівські властивості цього джерела за допомогою спектрального аналізу і порівняли результати з іншими популяціями квазарів. Виявилося, що рентгенівське випромінювання, що виходить від квазара, в 18 разів слабкіше, ніж можна було б очікувати. Таким чином, цей об’єкт є кандидатом в особливий різновид квазарів зі слабким рентгенівським випромінюванням.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button