Всесвіт

Астрономи виявили «гарячий Юпітер», який обертається дуже близько до своєї зірки

Кожен рік астрономи відкривають безліч нових екзопланет. Деякі з цих далеких світів покриті льодом, інші ж знаходяться в зоні населеності. Не виключено, що на деяких з землеподібних планет є життя. Однак є й інші, «пекельні» світи — на таких екзопланетах температура може досягати максимально високих показників. Нещодавно, на відстані 1060 світлових років від Землі, дослідники виявили планету, яка не повинна існувати — газового гіганта NGTS-10b. Це «гарячий Юпітер», який обертається настільки близько до зірки, що робить повний оборот навколо неї за 18,4 години. Не дивно, що ця екзопланета представляє величезний інтерес для вчених. Своїми висновками дослідники поділилися в роботі, опублікованій в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Астрономы обнаружили «горячий Юпитер», который вращается очень близко к родной звезде
Існування гарячих Юпітерів — справжня загадка для астрономів

Чому гарячі Юпітери цікавлять вчених?

Гарячі Юпітери — дивовижні екзопланети. Такі ж газові гіганти, як і світи в нашій Сонячній системі, ці об’єкти рухаються дуже близько до своїх сонць. Період обігу гарячих Юпітерів навколо зірок-господарів як правило становить менше 10 днів. Згідно з сучасними моделями формування планет, такі Юпітери не повинні існувати. Річ у тім, що газовий гігант не може сформуватися так близько до своєї зірки, тому що гравітація, випромінювання та інтенсивний зоряний вітер повинні утримувати газ від злипання. Однак з більш ніж 4000 підтверджених екзопланет, виявлених на сьогодні, до 337 можуть виявитися гарячими Юпітерами.

Дослідники вважають, що ці газові гіганти формуються у своїх планетних системах, а потім мігрують ближче до зірки. Сьогодні ми можемо багато чого не знати про те, як саме вони народжуються, але гарячі Юпітери, які особливо близькі до своїх зірок, можуть багато розповісти про взаємодію зірок і планет. Отже, ці об’єкти є одними з найменш вивчених екзопланет в галактиці. У минулому було виявлено всього шість гарячих газових гігантів з орбітальним періодом менше одного дня.

Астрономы обнаружили «горячий Юпитер», который вращается очень близко к родной звезде
Величезна кількість планет у галактиці складаються з газу, але тільки гарячі Юпітери обертаються так близько до зірок

У період з 21 вересня 2015 року по 14 травня 2016 року дослідники спостерігали за зіркою NGTS-10 протягом 237 ночей. Детальне вивчення зображень потім дозволило встановити, що зірка злегка тьмяніє кожні 18,4 години. Проблема полягала в тому, що світло сусідніх зірок ускладнює розрахунок точної відстані до NGTS-10, тому відстань в 1060 світлових років була розрахована на основі даних Gaia — найточнішої тривимірної карти галактики Чумацький шлях на сьогодні. Але похибка все ж існує. Якщо відстань визначено не правильно, це може говорити про те, що деякі дані про розміри і масу також неправильні. Цю проблему можна розв’язати, вивчивши наступну публікацію даних Gaia.

Чому гарячий Юпітер приречений?

Тривалі спостереження за незвичайною сонячною системою можуть виявити розпад орбіти екзопланети. Дослідники вважають, що орбіта скоротиться на 7 секунд протягом наступних 10 років. Якщо астрономи зможуть отримати досить точні вимірювання системи, то зможуть побачити як саме це відбувається.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button