Всесвіт

Астрономи з Нідерландів знайшли новий спосіб вивчати потенційно населені світи

Дослідникам з Нідерландів вдалося придумати новий спосіб вивчати потенційно населені планети за межами Сонячної системи. У своєму дослідженні вони скористалися радіотелескопом LOFAR, який фіксує радіохвилі з явними ознаками сяйв, спричинених контактом зоряного магнітного поля і планети, яка обертається навколо.

Вчені давно передбачали існування радіопроменів, що виникають при взаємодії зірки й планети. Але тепер вперше вдалося виявити ці сигнали і розшифрувати. Новий метод дозволить не тільки охарактеризувати далекі світи, але навіть визначити їх рівень населеності. Висновки опубліковані в журналі «Nature Astronomy and Astrophysical Journal Letters».

Астрономи вирішили сконцентруватися на червоних карликів, оскільки це найбільш поширений зоряний тип в Чумацькому Шляху. Такі зірки менше і холодніше Сонця, тому потенційно населені світи повинні перебувати на орбітальному шляху ближче.

Крім того, червоні карлики мають більш потужні магнітні поля, а значить, наближена планета буде отримувати високі порції інтенсивної магнітної активності. Це не тільки нагріває світ, але і знищує атмосферу. Тепер учені можуть вивчати радіовипромінювання, щоб розглянути подібний контакт планет з рідними зірками.

Астрономы из Нидерландов нашли новый способ изучать потенциально обитаемые миры

Спектрограф HARPS-N на телескопі в Ла-Пальма використовували для виключення альтернативних пояснень. Фото: INAF-TNG

Провідний автор дослідження Хариш Ведантам каже:

«Планетарне переміщення через потужне магнітне поле червоного карлика нагадує електричний двигун. В процесі генерується величезна кількість струму, який живить сяйво і радіовипромінювання зірки».

Слабке магнітне поле Сонця і віддаленість планет не дозволяють створюватися потужних струмів в Сонячній системі. Проте в нашому просторі можна знайти яскравий приклад такої взаємодії між Юпітером і його супутником Іо.

Співавтор дослідження і аспірант ASTRON Джо Калінгем розповідає:

«Ми адаптували знання з десятирічним оглядам Юпітера до конкретного червоного карлика. Давно передбачалося, що в системах зірка-планета може існувати масштабна версія зв’язку Юпітер-Іо. І ось ми бачимо, що випромінювання відмінно вписується в теорію».

Правда, астрономам довелося виключати ймовірність того, що два тіла, які контактують можуть бути парою зірок в подвійній системі. Для вибірки використовували прилад HARPS-N, який займається пошуком екзопланет.

Астрономы из Нидерландов нашли новый способ изучать потенциально обитаемые миры

Вчені використовували магнітне відношення між Юпітером і супутником Іо. Фото: NASA

Науковий співробітник НАСА Бенджамін Поуп пояснює:

Взаємодіючі подвійні зірки також можуть випромінювати радіохвилі. З допомогою оптичних оглядів ми шукали натяки на те, що зоряний сусід маскується під екзопланету в радіоданих. У конкретному випадку ми виключили зірку і вважаємо, що це планета розміром з Землю».

Тепер група концентрується на пошуку аналогічного випромінювання від інших зірок. Калінгем каже:

«Ми знаємо, що майже кожен червоний карлик містить утворення земного типу. Тому потрібно зробити велику вибірку з пошуку аналогічного випромінювання. Нам потрібно зрозуміти, чи можна знайти земні світи в інших системах за допомогою нового методу».

Важливо і те, що новий метод дозволить краще зрозуміти, що відбувається з потенційно жилими екзопланетами. Поуп каже:

«Якщо виявиться, що більшість планет біля червоних карликів отримують великі порції радіації у вигляді потужних зоряних вітрів, то це жахлива новина для життя».

У підсумку, команда астрономів намагається розібратися в тому, який вплив магнітна активність зірки надає на життєздатність екзопланети.

Натхнення: v-kosmose.com

Кнопка «Наверх»
Закрыть