Всесвіт

Астрономи з США отримали найбільш детальні фотографії поверхні Сонця

Американський телескоп DKIST отримав докладні на даний момент фотографії поверхні Сонця, вивчення яких допоможе астрономам розшифрувати дані, які зонд Parker Solar Probe збирає при прольотах через атмосферу світила. Про це повідомила в середу прес-служба Національного наукового фонду США (NSF).

“Магнітне поле світила поки залишається головним каменем спотикання для нас. Для розкриття всіх найважливіших таємниць Сонця ми повинні не тільки розглянути його найдрібніші деталі з відстані в 150 млн км, але і дуже точно виміряти силу і спрямованість магнітного поля як у поверхні, так і в околицях розпеченої атмосфери світила”, – зазначив керівник проєкту DKIST Томасс Ріммеле, чиї слова наводить прес-служба NSF.

Сонце являє собою кулю з киплячої плазми, верхні шари якого постійно “перемішуються”, що в поєднанні з високою електропровідністю його матерії створює сильне магнітне поле. Лінії цього поля часто виходять за межі більш щільних шарів Сонця і розриваються, що призводить до появи плям, потужних спалахів і корональних викидів, потенційно здатних знищити цивілізацію і все життя на Землі.

Вчені поки не можуть точно сказати, як саме виникають всі ці катаклізми, а також розкрити причини того, чому атмосфера світила в кілька тисяч разів гарячіше його поверхні. До того ж поки незрозуміло, як народжується сонячний вітер, потужний потік гарячого газу, який постійно викидається Сонцем.

Відсутність розуміння природи всіх цих феноменів, як зазначив Ріммеле, пов’язано з тим, що для відповіді на всі ці астрофізичні загадки потрібно “бачити” те, як влаштовано магнітне поле світила у його поверхні в найдрібніших деталях.

Загадки Сонця

Астрономи намагаються отримати ці дані, використовуючи кілька десятків наземних і орбітальних телескопів, а також інструменти нещодавно запущеної місії Parker Solar Probe, який регулярно пролітає через околиці корони Сонця, верхні шари її атмосфери. Найближчим часом, як сподівається Ріммеле, спільні зусилля PSP і IST допоможуть отримати остаточну відповідь на це питання.

Як зазначив астрофізик, наземна частина цього “дуету”, телескоп DKIST (Daniel K. Yorn Solar Telescope), являє собою унікальний чотириметровий телескоп, створений спеціально для спостережень за Сонцем. Його споруда на вершині сплячого вулкана Халеакала почалася ще в 2013 році і завершилася лише кілька тижнів тому.

Для його роботи інженерам довелося створити потужну систему охолодження, готову відводити від дзеркала телескопа приблизно 13 кіловат тепла, яке приносять з собою сонячні промені, а також розробити спеціальну оптику й надчуттєві матриці, здатні фіксувати найменші відмінності в яскравості різних точок на поверхні світила.

Кілька днів тому астрономи отримали перші пробні знімки за допомогою DKIST. Вони підтвердили, що цей телескоп може отримувати фотографії поверхні Сонця з тією якістю, що необхідно для розкриття всіх найважливіших таємниць світила. На них, за словами Ріммеле, можна побачити те, як “вирує” плазма світила в комірках розміром як великі європейські держави, а також розглянути особливості пристрою магнітного поля Сонця в околицях подібних зон.

Найближчим часом Ріммеле і його команда планує підвищити точність роботи DKIST, а також почати спільні спостереження з Parker Solar Probe і європейською місією Solar Orbiter, запуск якої намічений на перші числа лютого. Їх спільна робота, як астрономи сподіваються, дозволить вченим зробити великий крок у бік розкриття механізмів, що керують життям корони Сонця і народженням спалахів на його поверхні.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button