Всесвіт

Астрономи зареєстрували серію радіоспалахів невідомої природи

У 3 млрд світлових років від нас таємниче джерело FRB 121102 знову «прокинулося»: телескопи спостерігали низку загадкових швидких радіоспалахів.


Чутливі радіотелескопи, вдень і вночі стежать за Всесвітом, іноді реєструють швидкі спалахи випромінювання – одиничні імпульси, короткі, але які несуть величезну енергію. Вперше швидкі радіоспалахи (Fast Radio Bursts, FRB) були помічені в 2007 р., однак визнаного пояснення вони не отримали досі. Невідоме і їх джерело: воно може розташовуватися і в нашій Галактиці, і за її межами, і навіть на Землі, створюючись технічними пристроями. Ускладнює вивчення те, що FRB занадто короткочасні і непередбачувані, тому що досі вдалося помітити лише близько 25 таких подій.

Повторно ж спостерігали і зовсім єдиний швидкий радіоспалах, FRB 121102, зареєстрований в 2012 р., а потім в 2015 і 2016 рр .. Все це привернуло до FRB 121102 особливу увагу і дозволило дати кілька варіантів його джерела: активне ядро карликової галактики в 3 млрд світлових років від нас, або подвійна система нейтронної зірки і залишків наднової. Моніторингом FRB зайняті і астрономи, які працюють за проектом Breakthrough Listen і використовують цілий ряд великих радіотелескопів, включаючи 100-метровий Green Bank, найбільший у світі телескоп з поворотною параболічною антеною. Головною метою проекту є пошук позаземного життя, проте нещодавно вченим Breakthrough Listen вдалося зареєструвати серію з відразу 15-ти нових спалахів FRB 121102 тривалістю близько 300 мікросекунд кожна. Про це повідомляє прес-служба Каліфорнійського університету в Берклі.

Астрономы зарегистрировали серию радиовсплесков неизвестной природы14 з 15 швидких радіоспалахів джерела 121102 / ©Breakthrough Listen/Green Bank Telescope/Berkeley University

Дивним виявилося те, що частота сплесків була приблизно вдвічі вищою, ніж попередні імпульси FRB 121102. Можливо, це полегшить спостереження за такими спалахами 121102 і допоможе, нарешті, розкрити загадку швидких радіоспалахів.

Кнопка «Наверх»