Всесвіт

Астрономи вперше ” зловили” тінь навколоземного астероїда від світла зірки

Після декількох місяців спостережень астрономам вдалося сфотографувати швидкоплинну тінь, відкинуту під час покриття Дідімом далекої зірки.

Дослідники вперше спостерігали у навколоземного астероїда зоряне покриття. Це аналог затемнення, який відбувається при проходженні візуально більшого з точки зору спостерігача об’єкта перед зіркою. Подія тривала всього кілька хвилин, але має величезне значення для досліджень.

При зоряних спостереженнях можна отримувати інформацію про форми і положення об’єктів Сонячної системи з точністю, якої неможливо досягти іншим способом, пояснюють вчені. Але, щоб отримати інформацію, потрібно дуже точно розрахувати місце і час події і розташувати там систему спостереження.

Спостереження проходження об’єктів перед зірками вже використовувалися для вивчення планет Сонячної системи, їх супутників і астероїдів пояса астероїдів. Але з навколоземними об’єктами все трохи складніше: з точки зору спостерігача на Землі вони рухаються набагато швидше, а тому проходження займає всього кілька мілісекунд.

Щоб вирішити цю проблему, Європейське космічне агентство (ЄКА) реалізувало проект ACROSS (спільні дослідження астероїдів за допомогою систематичного дослідження затемнень). Він об’єднує дослідницькі інститути, астрономів-аматорів та обсерваторії по всьому світу, які можуть брати участь у спостереженнях. В якості першої мети астрономи вибрали астероїд Дідім, в супутник якого нещодавно врізався космічний корабель НАСА.

Система Дидима і Діморфа після зіткнення з місією DART. Зображення: ASI

Незважаючи на значний обсяг акумульованих ресурсів, перші спроби були невдалими, відзначають в ЄКА. Наприклад, 25 серпня, спостереження з 25 точок в Португалії, Іспанії та Алжирі зірвалося через несприятливі погодні умови.

Першого успіху вчені домоглися 15 жовтня в результаті розгортання шести телескопів в Північній Оклахомі в США. Один з них вловив загасання зірки на 0,13 с. Після цього 18 жовтня дві групи дослідників в Гренаді в Іспанії і в Японії спостерігали затемнення, яке чітко відповідало прогнозам.

Дослідники відзначають, що спостереження за покриттям зірок Дедімом допоможе оцінити з високою точністю, як змінилися траєкторії астероїда і його супутника в результаті місії Dart, а крім того — розробити універсальну технологію, яка підійде для спостереження будь-яких навколоземних об’єктів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments