Всесвіт

Астрономи отримали перші чіткі знімки диска газу і пилу у далекої екзопланети

Радіотелескопи провели спостереження за навколопланетним диском газового гіганта PDS 70c – скупченням газу і пилу, де народжуються його майбутні супутники.

Два роки тому астрономи, що працюють на масиві радіотелескопів ALMA, отримали перші знімки навколопланетного диска далекої екзопланети PDS 70c. Це молодий, ще не повністю сформувався газовий гігант, розташований на відстані близько 370 світлових років. І недавно за допомогою ALMA вдалося отримати більш детальні зображення його диска – газу, пилу та уламків, що скупчилися на орбіті навколо юної планети. Про це вчені пишуть в статті, опублікованій в Astrophysical Journal Letters.

«У нашій роботі представлено чітке виявлення диска, в якому може йти освіту супутників, – каже Міріам Беністі (Myriam Benisty), одна з авторів роботи. – Зображення ALMA отримані з таким великим дозволом. Ми можемо ясно визначити, що диск пов’язаний з планетою, і вперше оцінити його розміри ». За її словами, минулі спостереження не дозволяли однозначно відокремити диск від навколишнього фону.

Екзопланета знаходиться у молодої змінної зірки PDS 70 в сузір’ї Центавра. Її дві екзопланети відкрили в 2018 і 2019 роках, вони також надзвичайно молоді та обидва відносяться до класу газових гігантів, подібно нашим Сатурну і Юпітера.

Зліва – система PDS 70 (зірку оточує збережений протопланетний диск); праворуч – збільшений фрагмент: планета PDS 70с і її навколопланетний диск / © ALMA (ESO / NAOJ / NRAO); Benisty et al., 2021

Нові дані ALMA показали, що навколопланетний диск PDS 70c тягнеться на відстань до 1,2 астрономічної одиниці (середньої відстані від Землі до Сонця) і містить достатньо речовини для формування трьох супутників розмірами з наш Місяць. Заодно вченим вдалося розглянути сусідню планету PDS 70b – на відміну від PDS 70с, у неї ніякого диска не виявили. Швидше за все, більшу частину речовини з орбіти PDS 70b була перетягнена більшою сусідкою.

© ESO

Динаміка обміну речовиною між молодою планетою і навколопланетним диском багато в чому визначає її подальшу еволюцію і появу супутників. Тому такі спостереження виключно важливі для розуміння процесів формування планет і супутників, і вчені продовжать дослідження системи PDS 70.

«На сьогодні знайдено понад 4000 екзопланет, і всі вони – в зрілих системах, – каже Міріам Кеплер (Miriam Keppler), ще одна з авторів дослідження. – Планети PDS 70b і PDS 70c, що формують систему, яка нагадує пару Юпітер – Сатурн, це єдиний поки приклад екзопланет, що знаходяться на стадії формування ».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button