Всесвіт

Астрономи побачили найшвидший спалах від новонародженої наднової

Вчені з Інституту фізики і математики Всесвіту ім. Кавлі знайшли дуже яскравий слід від вибуху наднової. Результати дослідження опубліковані в Astrophysical Journal Letters.

Група астрономів виявила найшвидший оптичний спалах наднової типу Ia. Багато зірок закінчують своє життя грандіозним вибухом. Наймасивніші зірки стають надновими. Іноді можуть вибухнути і білі карлики-зірки, позбавлені джерел термоядерної енергії. Цей тип наднових класифікується як наднові типу Ia.

Через однорідну і надзвичайно високу яскравість (в 5 млрд більше, ніж у Сонця) наднові типу Ia часто використовуються дослідниками як маяки для вимірювання відстаней в астрономії. Наприклад, вони вже допомогли вченим виявити прискорення розширення нашого Всесвіту. Але, незважаючи на велику користь наднових типу Ia космології, багато в утворенні цих об’єктів залишається неясним.

Астрономи з Інституту фізики і математики Всесвіту ім. Кавлі (Kavli IPMU) спробувала зловити наднові типу Ia протягом одного дня після їх вибуху. Використовуючи обладнання для ширококутної зйомки нового покоління вони виявили найшвидший оптичний спалах Tomo-e202004aaelb-наднової типу Ia. У наступні два дні спостерігалися значні зміни його яскравості. Пізніше вона поводилася як типова наднова типу Ia ранньої фази.

Вчені провели обчислювальне моделювання. Судячи з усього, походження таємничого найшвидшого оптичного спалаху можна пояснити енергією, яка виділяється в результаті взаємодії між викидами наднової і щільною і обмеженою навколозоряною речовиною незабаром після вибуху наднової.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button