Всесвіт

Знімки «Габбла» допомогли вирахувати дату смерті наднової недалеко від нас (відео)

Астрономи вирахували вік наднової по її розширювальних останків. Зірка, що зацікавила вчених, вибухнула в Малій Магеллановій Хмарі, галактиці-супутнику Чумацького Шляху.

Використовуючи космічний телескоп НАСА «Габбл», вчені назвали не тільки час вибуху зірки, але і уточнили її розташування під час вибуху. Наднова 1E 0102.2-7219 в Малій Магеллановій Хмарі, галактиці-супутнику Чумацького Шляху, залишила після себе розширювальний газоподібний залишок, який обсерваторія Ейнштейна НАСА вперше виявила в рентгенівських променях. Обсерваторія HEAO-2 або обсерваторія імені Ейнштейна – перша у світі орбітальна обсерваторія з дзеркалами, що мають можливість фокусувати рентгенівські промені. Принцип роботи дзеркал обсерваторії заснований на ковзному відображенні рентгенівських фотонів, що падають на апертуру телескопа.

Робота астрономів була схожа на роботу детективів, відзначають в НАСА. Дослідники переглядали архівні зображення, зроблені «Габблом», аналізуючи спостереження у видимому світлі, зроблені з різницею в 10 років.

Група дослідників, очолювана Джоном Бановецем і Денні Мілісавлевич з Purdue University в Західному Лафаєті, штат Індіана, виміряла швидкість 45 згустків викидів, багатих киснем після вибуху наднової. Іонізований кисень – відмінний індикатор швидкості, оскільки він найяскравіше світиться в видимому світлі.

Щоб розрахувати точний вік наднової, астрономи вибрали 22 найбільш швидко рухливих згустків газу після вибуху. Вони простежили їх рух, ідентифікуючи місце вибуху. Як тільки стало відомо місце наднової, аналіз швидкостей і траєкторії руху згустків газу допоміг з’ясувати й час вибуху.

За оцінкою вчених, світло від вибуху прибуло на Землю 1700 років тому, під час занепаду Римської імперії. Однак наднова була б видна тільки жителям південної півкулі Землі. На жаль, ніяких відомих записів про цю подію немає.

Результати дослідників відрізняються від попередніх спостережень за місцем і віком вибуху наднової. Наприклад, раніше вчені вважали, що вибух стався 2000 і 1000 років назад. Однак Бановец і Мілісавлевич стверджують – їх аналіз більш надійний.

Уповільнена зйомка телескопа «Хаббл» показує розширення залишку наднової.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button