Всесвіт

Cкільки важить наша галактика

Маса батончика Milky Way – 27 грамів, маса його тезки, галактики Чумацький Шлях, становить, згідно з новою оцінкою, трохи менше трильйона сонячних мас.

У 2018 році група астрофізиків з Великобританії й США, обробивши дані спостережень за п’ятдесятьма карликовими галактиками — супутниками Чумацького Шляху, дала оцінку маси нашої галактики. Згідно з цією новою оцінкою, на видиму матерію — зірки, хмари міжзоряного газу і пилу, припадає всього 15% маси Чумацького Шляху, все інше — темна матерія, розподілена по периферії — в гало галактики.

Галактики знаходяться в постійному русі; коли вони стикаються одна з одною, утворюються нові, більш масивні галактики. Наш найближчих галактичний сусід, Андромеда, летить у бік Чумацького Шляху зі швидкістю 110 км/с, зіткнення має початися через 4,5 мільярда років. У міру руху через космічний простір великі галактики притягують скупчення зірок трохи менше, які займають орбіти й супроводжують великі галактики приблизно так само, як планети обертаються навколо зірок, а супутники — навколо планет і менших космічних тіл. Динаміка всіх учасників космічного руху визначається масою, відстанню і прискоренням. Спостерігаючи обертання галактик-супутників Чумацького Шляху, астрофізики розраховують характер руху і масу останнього; інших способів зробити це немає, оскільки ми не можемо спостерігати власну галактику збоку.

На відміну від інших дослідників, які обчислювали масу Чумацького Шляху, автори останньої роботи відштовхувалися не від швидкості руху галактик-супутників і зміни їх положення щодо землі, а від моменту імпульсу — фізичної величини, яку визначають відстані між об’єктами і їх швидкість. Галактики-супутники обертаються по еліптичних орбітах, прискорюючись на ділянках, розташованих ближче до центру Чумацького Шляху, і сповільнюючись у міру видалення. На відміну від швидкості руху по орбіті, момент імпульсу не змінюється, тому автори роботи вважають, що їх оцінка може бути точнішою попередніх.

Додатково уточнити масу нашої галактики можна буде, коли надійдуть нові дані від нових приладів; астрофізики покладають великі надії на космічну обсерваторію Gaia, сім років тому вийшла на розрахункову орбіту і LSST (Large Synoptic Survey Telescope, великий Оглядовий Телескоп).

Маса галактики, за новою оцінкою, становить 0,96 трильйона мас Сонця; інші оцінки давали й більше, і менше — від 700 мільярдів до двох трильйонів сонячних мас; підтвердилися старі розрахунки, що говорять про те, що найближча до нас галактика Андромеди масивніша нашої. Нову оцінку перевірили на комп’ютерній моделі — симуляції Всесвіту, що складається з 20 тисяч галактик, що нагадують нашу, і ще 90 тисяч галактик — супутників, які обертаються навколо них.

Стаття була опублікована в журналі The Astrophysical Journal.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button