Всесвіт

Астрономи в деталях показали серце галактики NGC 4258

Аналізуючи дані чотирьох космічних обсерваторій, Європейські астрономи представили повний і детальний рентгенівський знімок активного галактичного ядра в сусідній спіральній галактиці, відомої як NGC 4258.

Надмасивні чорні діри (НМЧД), що знаходяться в центрах деяких галактик, випромінюють потужне високоенергетичне випромінювання в міру акреції газу і пилу. На відстані близько 24,7 млн світлових років від Землі в галактиці NGC 4258 знаходиться одне з найближчих активних ядер галактик (АЯГ). Це ядра, в яких відбуваються процеси, що супроводжуються виділенням великої кількості енергії, що не пояснюються активністю знаходяться в них окремих зірок і газово-пилових комплексів.

У 1984 році були виявлені мазери, що обертаються навколо цього АЯГ. Нагадаємо, космічний мазер – джерело вимушеного когерентного мікрохвильового випромінювання (мазер), асоційований з яким-небудь астрономічним об’єктом. Подальше їх дослідження виявило субпарсековий молекулярний пиловий диск з кеплерівським обертанням навколо центральної маси близько 40 млн мас Сонця.

Зображення NGC 4258 Chandra ACIS-S 0,5–7,0 КЕВ. Надано: Масіні та ін., 2022 р.

АЯГ в NGC 4258 цікавить астрономів через його особливо низьку болометричну світність. Вони припустили, що це може бути пов’язано або з низькою швидкістю акреції, або з радіаційно неефективним акреційним потоком. Однак, хоча в кількох попередніх дослідженнях вивчалася природа акреційного потоку в NGC 4258, вона як і раніше залишається загадковою.

Тому група астрономів на чолі з Альберто Мазіні з Міжнародної школи перспективних досліджень в Трієсті, Італія, всебічно вивчила рентгенівські властивості NGC 4258. Мета – пролити нове світло на її акреційний потік і довгострокову еволюцію. Для цього вони проаналізували архівні спостереження цієї галактики, проведені космічними телескопами Chandra, Swift, NuSTAR і XMM-Newton. Також вони зробили повний і детальний рентгенівський знімок АЯГ в NGC 4258.

Дослідження показало, що рентгенівські властивості AGN в NGC 4258 змінилися з роками. Результати показують, що ця зміна була викликана двома факторами зміни щільності поглинаючого стовпа, ймовірно, пов’язаними з пиловим диском мегамазера, і власними змінами в випромінюванні центрального двигуна.

Загалом автори статті дійшли висновку, що середні спектральні властивості NGC 4258 типові для слабосвітимої затемненої сейфертівської галактики II типу з фотонним індексом у діапазоні 1,6–2,2.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button