Наука

Знайдена частина мозку, що відповідає за оцінку наших емоцій

Дослідники за допомогою фМРТ вивчали мозок 25 добровольців в той час, як вони оцінювали свої емоції. Робота виявила ділянки мозку, які виявилися найбільш активними під час цих оцінок.

Image @sciencephotolibrary from Canva

Традиційно емоції діляться на хороші і погані і на приємні і неприємні. Якщо ми оцінюємо ступінь приємності конкретної емоції – це гедоністичне судження про емоції. Якщо ж ми робимо висновок про те, наскільки емоція хороша чи погана — це оціночне судження. Здавалося б, тут все просто — треба прагнути до хороших і приємних емоцій. Але як бути, якщо оцінка емоції за шкалою приємності дисонує з оцінкою правильності?

Взяти, наприклад, хіть або гординю. Приємно? Безумовно. Правильно? Навряд. Ці емоції зазвичай засуджуються. А ось такі почуття, як вина і сором, дуже неприємні в момент їх відчуття, але зате приносять велику користь і вважаються цінними. На цих прикладах наочно видно, що гедоністичне і оціночне судження однієї і тієї ж емоції можуть розходитися.

Можливо, на перший погляд, думка про те, що ми можемо відчувати почуття щодо власних почуттів (і почуття щодо своїх почуттів щодо своїх почуттів, і почуття щодо своїх почуттів щодо своїх почуттів щодо своїх почуттів… зрозуміло, так? Рівнів може бути багато) може здатися дивною. Але, за словами автора свіжого дослідження, це абсолютно природно.

У роботі, опублікованій в журналі Social Cognitive and Affective Neuroscience, доцент кафедри психології Університету Northeastern в Бостоні Аджай Сатпут припускає, що передня частина префронтальної кори відіграє важливу роль в оцінці своїх емоцій і, зрештою, в їх регулюванні. Сатпут каже, що ми весь час судимо про свої емоції.

Деякі емоції можуть супроводжуватися таким собі вбудованим протиріччям: бути приємними, але неправильними, або неприємними, але бажаними. І якщо гедоністичний компонент умовно постійний для будь-якої ситуації, то оцінний може залежати ще й від соціальних факторів. Наприклад, неправильно радіти чужому нещастю. Або сміятися на похоронах. Навіть якщо радість і сміх оцінюються гедоністично як приємні, в цій обстановці вони засуджуються.

Саме оціночне судження так важливо для регуляції наших емоцій відповідно до соціальних норм, говориться в дослідженні. І коли ви відчуваєте, що ця емоція “неправильна”, це може допомогти її придушити. Наприклад, якщо ви відчуваєте гнів, оцінка цієї емоції як небажаної допоможе заспокоїтися. І, скажімо, ви не накинетеся на людину. Таким чином, говорить Сатпут, оцінка – це крок на шляху до регуляції.

Тобто, оцінка емоцій впливає на те, як ми себе ведемо. «Знання, якими володіють люди, насправді можуть формувати їх емоційний досвід і, звичайно ж, те, що вони роблять з цими емоціями», — говорить Кент Лі, науковий співробітник Northeastern і співавтор дослідження.

Дослідники виявили, що передні префронтальні ділянки мозку, особливо медіальна префронтальна кора (mPFC), вентромедіальна ПФК (vmPFC) та прекунеус, були найбільш активними, коли суб’єкти оцінювали свої емоції як хороші чи погані. Це підтверджує попередні дані, які свідчать про те, що префронтальна кора важлива для суджень, оцінок, переваг і моралі.

Це може навіть знайти застосування в області психічного здоров’я. Сатпут каже, що це нове дослідження може у віддаленому майбутньому допомогти нам зрозуміти тих, хто поводиться всупереч соціальним нормам, і навіть визначити, чи можна навмисно задіяти частини мозку, які допомагають нам контролювати емоції.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button