Всесвіт

На поверхні Титану був виявлений загадковий «чарівний острів»

Відомо, що на супутнику Сатурна Титані є рідкі моря, а під час останньої місії Кассіні було зафіксовано дивне утворення, що виникло з глибин космічного об’єкта. Однак пізніше «чарівний острів» зник так само раптово, як і з’явився.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Nature Geoscience 21 червня, міжнародна група вчених спробувала пояснити природу «чарівного острова». На жаль, ніхто з них не припустив існування позаземної Атлантиди.

foto_cikavosti_29.06.2014-01_resized

Титан – єдиний супутник сонячної системи, у якого є густа атмосфера. Однак температура на супутнику настільки низька, що на її поверхні рідка вода існувати не може. Великі рідкі об’єкти, які все-таки на ньому існують, складаються з метану і етану – двох органічних сполук з дуже низькими температурами замерзання, які можуть існувати в жорстких умовах на супутнику.

Читайте також: Складена перша топографічна карта Титана

 

В атмосфері Титану відбувається процес, схожий з кругообігом води в природі, що представляє собою метан-етановий цикл, в рамках якого рідину, що накопичилася у морях супутника, випаровується, конденсується і випадає досить незвичайними опадами. Річки формують ландшафт долини, а вуглеводневі моря змивають маси землі. Вчені заінтриговані цим маленьким світом і його димною атмосферою – вона не так вже й відрізняється від Землі на початкових етапах її історії, оскільки містить елементи для життя, але в іншій кількості та набагато далі від Сонця.

Величезний інтерес викликали отримані 10 липня 2013 знімки Ligeia Mare, моря, розташованого поруч з північним полюсом Титану. Яскрава пляма, схожа на острів, з’явилося з глибин планети. Однак під час польоту поряд з планетою 26 липня 2013 року виявилося, що острів зник. Наступні польоти місії Кассіні підтвердили цей факт.

«Чарівний острів» – це розмовний термін, який використовує наша команда для позначення цього об’єкта, – говорить Джейсон Хофгартнер (Jason Hofgartner), астроном і провідний дослідник з Корнельського університету (США). – Насправді ми не вважаємо, що це острів».

Що ж це було?

За словами дослідника, поява «чарівного острова» простіше за все пояснюється ефемерним феноменом поверхневих хвиль, які породжують бульбашки, і виваженими або плаваючими твердими тілами. По суті, вчені вважають, що поява об’єкта було викликано збільшенням сонячної енергії при наближенні літа на Титані, що підвищує активність всього регіону.

«Зараз Титан знаходиться на півдорозі від точки весняного рівнодення (серпень 2009) до літнього сонцестояння, початку літа. За нашими мірками, зараз там початок травня, – каже Хофгартнер. – При наближенні літа на північному полюсі Титану накопичується більше сонячної енергії».

Одне з пояснень пов’язано з виникненням величезних шматків метан-етанового льоду, схожих на айсберги в наших морях. Ці шматки спливають з підвищенням температури і тонуть з її зниженням. Об’єкт може також бути органічним матеріалом, менш щільним, ніж навколишня рідина, що дозволяє йому плавати на поверхні.

Попередні спостереження показали, що для морів Титану в значній мірі характерні поверхневі вітри, що призводить до появи хвиль і бульбашок, блискучих на сонці, так що це ще один з можливих варіантів. Жерла вулканів, що випускають газ через рідину, також можуть бути можливою причиною, оскільки породжують хвилювання, які можуть виглядати як маси землі.

Читайте також: 11 загадок Сонячної системи, які чекають відповіді

Шкода, та загадка про «чарівний острів», швидше за все, залишиться нерозгаданою до того моменту, як ми зможемо послати місію для вивчення морів Титану.

Є об’єкт плаваючим твердим об’єктом або газом, що підіймається з поверхні, або ж явищем, про який ми раніше не знали? Зрештою, ми схильні оцінювати всі події з позиції земного досвіду. Однак будь-яке судження на основі таких туманних даних залишиться не більше ніж припущенням до отримання більш конкретної інформації.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button