Всесвіт

Астрономи виявили ключову схожість між Венерою та Землею

Довгий час вчені вважали, що товщина літосфери Венери занадто велика, щоб підтримувати рух тектонічних плит. Однак зараз каліфорнійські дослідники заявили, що це не так, і тектонічно Венера не надто відрізняється від Землі. Дослідження опубліковано в журналі Nature Geoscience.

Найближчі сусідки по Сонячній системі, Венера і Земля виглядають абсолютно різними / © Pixabay

Хоча Венера — найближча до Землі планета Сонячної системи, на перший погляд вони виглядають абсолютно різними. Якщо Земля підтримує умови, придатні для різноманітних форм життя, описати Венеру як «негостинну» було б величезним заниженням.

Щоб передати на Землю перші знімки поверхні цієї планети, радянському апарату “Венера-9” в 1975 році довелося подолати вкрай щільну атмосферу і хмари з сірчаної кислоти, після чого приземлитися на “розпечену сковорідку”, нагріту до 464 градусів Цельсія, так що не дивно, що техніка вийшла з ладу через 53 хвилини після посадки.

Однак, незважаючи на недружній характер, Венера належить до планет земної групи і набагато більше, ніж Марс або Меркурій, схожа на нашу рідну планету. Ключова подібність – те, що і Земля, і Венера випромінюють в космос теплову енергію, а значить, її ядро все ще досить гаряче і може підтримувати активний рух тектонічних плит.

Раніше вчені припускали, що літосфера Венери занадто товста і в’язка, щоб тектонічні плити ковзали, врізалися і розходилися на її поверхні, але тепер астрономи з Лабораторії реактивного руху в Каліфорнії (США) встановили, що в цьому відношенні дві планети-сусідки практично не відрізняються один від одного.

До таких висновків вони прийшли, проаналізувавши дані, зібрані міжпланетною станцією “Магеллан” в 1990-х роках і розрахувавши товщину літосфери, вимірявши вигин всередині поверхневих утворень, званих вінцями, що утворилися в результаті геологічної і вулканічної активності. Використовуючи дані альтиметрії “Магеллана”, вони визначили середню товщину літосфери в 75 точках 65 вінців: 11±7 кілометрів.

Один з венеріанських вінців, вінець Артеміди / © wikipedia.org

Астрономи розрахували, що, судячи з кількості випромінюваного тепла, Венера в середньому тектонічно активніше Землі, і з точки зору нашої планети вона зараз знаходиться на ранній стадії геологічного розвитку, будучи аналогом Землі часів архею (близько 4-2, 5 мільярда років тому). Єдина серйозна відмінність – відсутність на поверхні Венери глобального океану, який сформувався на Землі ще на самих ранніх стадіях її розвитку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button