Земля

Вчені змогли виявити поселення стародавньої цивілізації майя за допомогою лідара

Міжнародна група вчених виявила в Північній Гватемалі безліч поселень цивілізації майя віком близько двох тисяч років. Зробили це за допомогою лідара, або лазерного радара. Дослідження опубліковано в журналі Ancient Mesoamerica.

Отримані за допомогою лідара зображення стародавніх пірамід майя / © 10.1017 / S0956536122000244

Проводити археологічні дослідження в тропічних регіонах Америки досить непросто через джунглі, які покривають землю. Так що вченим доводиться вдаватися до нестандартних методів. Зокрема, протягом останніх кількох років вони використовують для обстеження перспективних ділянок лідар — систему виявлення, схожу з радаром, однак замість НВЧ-радіохвиль тут використовуються хвилі оптичного діапазону.

Задіяні в такій системі лазери без намаги проникають крізь щільний листяний полог і досягають поверхні землі, що дозволяє будувати тривимірні карти місцевості і знаходити руїни поселень древніх американців. Саме за допомогою лідара міжнародна група дослідників з США, Франції та Гватемали змогла виявити майже 1000 поселень майя, що зайняли площу близько півтори тисячі квадратних кілометрів в карстовому басейні Мірадор-Калакмуль.

Багато поселень пов’язувала між собою мережу доріг — піднятих над рівнем землі насипів, по яких люди могли безпечно переміщатися навіть під час дощів. Загальна протяжність цих шляхів становить майже 200 кілометрів, так що жителі практично будь-якого поселення могли відносно легко дістатися до сусідів. Також в регіоні знайшли сліди розвиненої мережі каналів і резервуарів для води, які напевно рятували безліч життів під час посух.

Самі поселення теж виглядали незвично: житла в них розташовувалися досить щільно. Було це пов’язано зі складнощами розчищення тропічного лісу, соціальним устроєм або релігійними поглядами — сказати складно, але поки вчені не беруться оцінити населення цих міст: потрібно більше даних з інших регіонів Мезоамерики.

Дослідники знайшли в деяких поселеннях ігрові майданчики, на яких жителі поселень грали в м’яч, а також великі відкриті платформи і піраміди, які могли служити певним аналогом міської площі в середньовічному місті — центрами роботи, відпочинку і політики.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button