Всесвіт

Астрономи знайшли пляму дивної форми на зірці в 500 млн світлових років від Землі

Вчені виявили пляму дивної форми на поверхні молодої зірки GM Aur в пів мільярда світлових років від Землі. Це допомогло їм краще зрозуміти, як формувалася Сонячна система.

скрін відео youtube.com

Нове дослідження, опубліковане в журналі Nature Espaillat проливає світло на те, які сили діяли, коли Сонце тільки зароджувалося. Вони вперше виявивши пляму унікальної форми на молодій зірці. Вивчення цієї аномалії дало вченим більше інформації про те, як ростуть молоді зірки.

Кетрін Еспайлат, провідний автор статті з Бостонського університету, пояснює, що коли формується зірка-немовля, вона поглинає частинки пилу і газу, які кружляють навколо неї в протопланетному диску. Частинки вдаряються об поверхню зірки в процесі акреції.

Протопланетні диски знаходяться всередині намагнічених молекулярних хмар. Вони знаходяться по всьому Всесвіті і відомі астрономам як живильне середовище для утворення нових зірок. Раніше вчені припускали, що протопланетні диски і зірки пов’язані магнітним полем, а частинки рухаються по ньому до зірки. Коли вони стикаються з поверхнею зростаючої зірки, в процесі акреції утворюються дуже гарячі і щільні точки.

На цьому зображенні зображена молода зірка, на ім’я GM Aur, що поглинає частинки газу і пилу протопланетного диска, який представлений зеленою речовиною, оточуючим яскраву зірку. Кредит: Зображення М.М. Романової.

Спостереження за молодою зіркою на відстані близько 450 млн світлових років від Землі вперше підтверджують точність моделей акреції, розроблених астрономами для передбачення утворення гарячих плям. Дотепер комп’ютерні моделі ґрунтувалися лише на алгоритмах. Вони обчислюють, як структура магнітних полів направляє частки від протопланетних дисків, щоб вони врізалися в певні точки на поверхні зростаючих зірок. Тепер спостерігаються дані підтверджують ці розрахунки.

У дослідженні астрономи вивчали молоду зірку GM Aur, яка знаходиться в молекулярній хмарі Тільця-Візничого Чумацького Шляху. Вони робили знімки довжин хвиль світла, випромінюваних з поверхні GM Aur, збираючи набори даних рентгенівського, ультрафіолетового (УФ), інфрачервоного і візуального світла щодня цілий місяць.

GM Aur робить повний оборот приблизно за один тиждень. За цей час рівні яскравості будуть збільшуватися і зменшуватися. Однак зіставивши дані, вчені побачили зміщення даних на день. Всі довжини хвиль світла не досягли піку одночасно. УФ-світло було найяскравішим приблизно за день до того, як всі інші довжини хвиль досягли свого піку. Спочатку вони подумали, що, можливо, зібрали неточні дані. Але вони перевірили ще раз дані і зрозуміли, що це не помилка. Незвичайна гаряча пляма не є повністю однорідною. Усередині нього є область, яка навіть гарячіша, ніж інша частина.

Нове дослідження показало, що гарячі точки – це сліди на поверхні зірки, створені магнітним полем. Колись на Сонці були такі ж утворення. На відміну від сонячних плям, які холодніше, ніж решта його поверхні, гарячі точки знаходяться в областях, де молода зірка поглинає частинки з навколишнього протопланетного диска з газу і пилу.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button