Всесвіт

Вибухи наднових зірок назвали причиною появи раку

Міжнародна група астрономів і фізиків визначила можливий вплив на Землю з боку двох наднових зірок, що спалахнули два мільйони років тому поблизу від Сонячної системи. На думку вчених, це могло привести до зміни поведінки тварин і предків людей, а також збільшити рівень захворюваності на рак. Препринт статті доступний на сайті arXiv.org. Про дослідженні розповів New Scientist.

52bf0708e0697ecde32a304df3afb21a

Недавні астрофізичні дослідження підтвердили, що приблизно від 1,7 до 8,7 мільйона років тому на відстані в 100 парсеків від Землі вибухнули дві великі зірки. В результаті космічної катастрофи наша планета зазнала радіоактивного випромінювання і дії речовин, що залишило сліди у вигляді ізотопів заліза-60 на морському дні та в місячних породах. Наднові не призвели до масового вимирання, однак вчені вирішили з’ясувати, як саме вибухи могли вплинути на життя.

Астрономи вважають, що найбільш істотний вплив могло мати видиме світло. Наднові бувають дуже яскравими, затьмарюючи всі інші зірки в рідній галактиці. Проте в даному випадку зірки, що спалахнули були порівнянні з повним Місяцем і освітлювали нічне небо протягом одного року. Це не могло не позначитися на тих тварин, що звикли орієнтуватися по світлу від природного супутника Землі. Життя багатьох комах, включаючи парування, розмноження, відкладання яєць і пошук їжі, залежить від місячного освітлення. Також наднові могли вплинути на циркадні ритми і поведінка Homo erectus — предка людини.

Вчені також підрахували, що радіаційний фон Землі міг збільшитися в три рази, що могло збільшити частоту захворюваності на рак у Homo erectus. Однак цей вплив, на думку фахівців, не повинен бути сильним, оскільки на Землі в даний час є населені місця, де фон в 20 разів перевищує середній світовий показник. За словами експертів, турбуватися слід було б тільки в тому випадку, якщо б ця цифра була в 1000 разів більшою.

Тим не менше вчені визнають, що при наднових виникає проникаюча радіація з потоків мюонів — високоенергетичних частинок. Річна доза такого випромінювання порівнянна з однією процедурою комп’ютерної томографії, що може збільшити вірогідність виникнення лейкемії та пухлин головного мозку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button