Екологія

Атомні випробування часів холодної війни змінили характер випадіння опадів

Вибухи ядерних бомб, здійснені США і СРСР у середині минулого століття, помітно змінювали погоду в місцях, віддалених від ядерних полігонів на багато тисяч кілометрів.

Випробування ядерної зброї, які проходили в 1950-1960-х, могли вплинути на погоду за багато тисяч кілометрів від полігонів. Статтю про це в журналі Physical Review Letters опублікувала команда вчених з Редінгського, Брістольського і Батського університетів.

Дослідники проаналізували дані, отримані в період з 1962 по 1964 рік на декількох дослідних станціях у Великобританії. Порівнюючи радіаційний фон по днях, автори статті виявили, що коли цей показник був вищий, ймовірність випадіння дощу підвищувалася на 24%. Також вищий фон виявився пов’язаний з більшою товщиною хмарного шару.

«Вивчаючи радіоактивність, вивільнену внаслідок випробувань зброї в роки холодної війни, вчені того часу дізналися про характер атмосферної циркуляції. Тепер ми знову використали ці дані для вивчення впливу [радіації] на кількість опадів», — говорить провідний автор дослідження Джайлс Харрісон.
Радіаційний фон впливає на кількість опадів / © University of Reading

Гонка озброєнь привела до того, що в середині минулого століття США і СРСР провели цілий ряд випробувань надпотужних ядерних снарядів. Хоча випробувальні полігони знаходилися у віддалених регіонах, таких як пустеля Невада або тихоокеанські архіпелаги, радіоактивне забруднення поширилося по всій земній атмосфері. Розпад ізотопів приводить до утворення іонів, які, і собі, провокують злиття водяних крапель.

Робота британських вчених може бути корисна для розвитку методів хмарного геоінжинірингу — спрямованого управління опадами, яке дозволить уникати повеней і посух по всій земній кулі. Зараз для підпорядкування опадів людської волі використовуються в основному способи, пов’язані з хімічними реагентами, які можуть завдати потенційної шкоди багатьом екосистемам.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть