Екологія

Кам’яний «флот» колосальних розмірів допоможе Австралії відродити Великий Бар’єрний риф (відео)

Гігантська «флотилія» плавучих каменів, вивержених з підводного вулкана в Тихому океані, пропливла тисячі кілометрів і нарешті добралася до Австралії. І це дуже добре.

Ми вже багато разів писали про те, що одна з головних визначних пам’яток Австралії, Великий Бар’єрний риф, за останні кілька років опинився під загрозою повного зникнення. Глобальне потепління, патогени і погана екологія призвели до того, що порослі коралів буквально почали вимирати цілими гектарами, перетворюючись в вапняні надгробки самим собі.

Захистити корали від масової загибелі зголосилися науковці по всьому світу, пропонуючи різні заходи захисту і поступового відновлення Бар’єрного рифа. Але, судячи з усього, вирішити проблему остаточно допоможе сама природа. До Австралії приплив справжній флот з вулканічної породи, що став новим домом для численних морських ситуацій.

Вся річ у тім, що навіть під час виверження підводних вулканів утворюється пемза — твердий і водночас на диво легкий матеріал. Коли вона остигає, то відривається від загальної маси і відправляється в дрейф по океану. Геолог Скотт Брайан з Технологічного університету Квінсленду в Австралії пояснив, що кожен шматочок пемзи стає і будинком, і засобом переміщення для безлічі живих істот.

«Це дивовижне явище: величезна кількість різноманітних створінь переносяться на тисячі кілометрів від рідних місць всього за кілька місяців!», — пише він.

Караван плавучої пемзи, що утворився в результаті виверження 2019 року, перевершує площею приблизно 20 000 футбольних полів — це колосальна цифра. На сьогодні він влаштувався по всьому східному узбережжю Австралії від Таунсвілла на півночі Квінсленду до північного Нового Південного Уельсу: він простягається на більш ніж 1300 кілометрів берегової лінії.

Хоч сама по собі пемза і не може зупинити загибель коралів, на її борту прибудуть «мільйони нових жителів» Бар’єрного рифа. Саме завдяки цим молодим, здоровим коралам цілий біом може оновитися природним чином. Океанологи зазначають, що навіть якщо більша частина старого рифа вимре, з часом молода поросль відновити його колишню красу.

Кнопка «Наверх»